Valimisaasta 2014 toob elevust

Valimisvaatlus

Kalendri mahlaseimad tunduvad tähestiku järjekorras ehk Euroopa Parlamendi valimised, India parlamendi valimised, Šotimaa iseseisvusreferendum ja USA kongressi vahevalimised, kuid regionaalselt olulised on veel mitmed teisedki. Valimisvaatluse meeskonnas tekitas positiivses mõttes tulist vaidlust küsimus, mis nägu see valimisaasta eelkõige on?

Kas saab võrrelda 1,23-miljardilise elanikkonnaga Indiat, kus noorsugu on üha häälekamaks muutumas, või enam kui 500 miljoni elanikuga Euroopa Liitu, mille parlament mängib üha olulisemat rolli ka Eesti ühiskonna kujundamisel, või 317-miljonilise rahvaarvuga Ühendriike, kus võib aimata jõudude tasakaalu peatset muutust, või vaid 5,5 miljonit inimest kandvat mägist ja saarerohket autonoomset territooriumi Suurbritannia põhjaosas, mis püüab end üha visama järjekindlusega unioonist lahti lükata?

Järeldus on lihtne, kõik on vaatenurga küsimus.

  • Tai erakorralised parlamendivalimised, 2. ja 23. veebruar, 2014

Vihisevad kuulid, lõhenenud riik, nädalaid kestnud meeleavaldused, blokeeritud teed ja ministeeriumid, üle kümne hukkunu. See ei ole kirjeldus sündmustest Ukrainas, vaid viimaste nädalate tegelik eluolu Kagu-Aasia ühe suurima riigi pealinna südames.

Algselt ühepäevasena kavandatud Tai erakorralised parlamendivalimised ei ole veel lõppenud. Meeleavaldajate tegevuse tõttu on katkestati valimised üheksas provintsis 76-st ja teiseks „katseks“ määrati 23. veebruar.

Olenemata sellest, kas valimisi õnnestub kahekümne päeva pärast läbi viia, võib juba praegu väita, et võitjana väljub valitsev Pheu Thai partei ja Yingluck Shinawatra. Esimeste lävepakuküsitluste järel võitis peaministri erakond 500-kohalises esindajatekojas vähemalt 300 kohta, mis on ligi 40 kohta rohkem kui 2011. aasta valimistel. Tai ühiskond vajab stabiilsust nagu inimloom õhku, kuid erakorralised valimised seda Siiami riiki kahjuks kindlasti ei too.

Eeldatava ülekaaluka valimisvõidu tingivad opositsiooni varasemad üleskutsed valimisi blokeerida, mille tõttu oligi Põhja- ja Kirde-Tais, kus elavad peamiselt Pheu Thai pooldajad, kõrge valimisaktiivsus. Seevastu pealinnas Bangkokis ja Tai lõunaosas käis valimiskastide juures keskmiselt alla 30 protsendi valijatest.

Üleriiklikult käis urnide juures vaid 45 protsenti hääleõiguslikest kodanikest, mis on madalaim valimisaktiivsuse näitaja pärast 1976. aastat.

Opositsiooni ehk Tai Demokraatliku Erakonna pilgud on pööratud nüüd riigi konstitutsioonikohtule, millelt oodatakse juba peetud valimiste tühiseks ja põhiseadusvastaseks tunnistamist. Opositsiooni väitel ei ole kahel erineval päeval valimiste korraldamine põhiseaduspärane ning seega tuleks korraldada uued valimised.

Sellest tulenevalt on Pheu Thai vastased lubanud jätkata meeleavaldusi ning blokeerida riigiasutuste tööd seni, kuni valitsus ei ole tagasi astunud ning apoliitiline üleminekuvalitsus saanud ellu viia põhjalikku riigireformi.