Augustikuu valimised: USA, Zambia, Tai, Lõuna-Aafrika Vabariik, Gabon ja São Tomé ja Príncipe

Valimisvaatlus

Rio olümpiakuul toimus sportlikku, suurel osal juhtudel küll mitte spordimehelikku madistamist ka mujal maailmas. USA presidendivalimisteni on jäänud napilt üle kahe kuu ja augustikuu põhjal on kahe suurema partei kandidaatide suurimaks rivaaliks isik, keda nad näevad peeglisse vaadates. Tai referendum tsementeeris uute volitustega sõjaväe võimu, aga demonstreeris ka selgelt lõhesid ühiskonnas. Lõuna-Aafrika Vabariigi kohalikud valimised andsid märku valitsuspartei Aafrika Kongressi murenevast võimust ja presidendivalimised Zambias, São Tomél ja Príncipel ning Gabonis möödusid rahutult.

USA presidendivalimistel heideti soojendusdress ült

Soojendusdressi viskasid maha USA presidendikandidaadid, kes valmistuvad viimaseks ponnistuseks. Peamisi märke sellest on, et augustis, kaks kuud demokraadist Hillary Clintonist hiljem, lasti eetrisse ka vabariiklaste kandidaadi Donald Trumpi esimene üldvalimistele suunatud telereklaam. Mõlemal kandidaadil tuli augustis lisaks tuuritamisele tegemist teha aga ka sootuks ebamugavamate teemadega.

Clintoni kampaaniameeskonna kaugelt suurim murelaps on skandaal seoses tema isikliku meiliserveri kasutamisega töökirjade saatmiseks ajal, mil ta oli välisminister. Peaprokuröri juuli alguse otsus jätta Clintonile süüdistus esitamata päästis küll halvimast, aga teemat vaiba alla pühkida samas ka ei õnnestunud. Otse vastupidi. Sarnaselt maastikupõlenguga, kargab juba kustununa näiva sambla alt jälle mingi nende va kirjadega seotud skandaal uue leegina päevavalgele. USA välisministeeriumi sisejuurdlus kestab, ent valimispäev läheneb üha vabariiklaste surve taustal avalikustada rohkem infot uurimise kohta.

Igal juhul on emailid üks suurematest probleemidest, millega Clintoni kampaaniameeskond maadlema peab. Lisaks Clintoni erameiliserverit puudutavale, langesid vene häkkerite rünnaku alla paljude demokraatide meilikontod. Keegi ei tea täpselt kahjude ulatust, aga iga valimistele lähemale jõudva päevaga suureneb võimalus, et kuskilt ilmub päevavalgele mõni järjekordne pikantne, demokraate kahjustav erakiri.

Trumpil on aga murelapsi rohkem, suurem osa neist, muide, tema enese tekitatud. August algas vabariiklaste tippnimede pahameelega, kui Trump keeldus toetamast tema suhtes tihti kriitilist esindajatekoja spiikrit Paul Ryanit vabariiklaste eelvalimistel. Trump murdus kolmandal päeval, lugedes paberilt maha toetusavalduse Ryanile.

Trumpi üks paljudest sõnavõttudest pälvis samas tähelepanu sellega, et suur osa valimiste vaatlejaid, ja eriti Clintoni toetajaid, luges sellest välja üleskutset vägivallale, juhuks kui Clinton peaks soovima muuta põhiseaduse teist parandusettepanekut ehk püüaks piirata tulirelvadega seotud õigusi.

Uue arenguna on Trump võtnud sihikule mustanahaliste valijate toetuse. Michiganis edastas ta neile lihtsa sõnumi: “Mida on teil kaotada? Te elate vaesuses. Teie koolid on halvad. Teil pole tööd.”  Paljudes võimalikes valijates on sellise pildi kirjeldamine pigem vastumeelsust tekitanud, aga teisalt jälle on Trumpil selles valijaskonnas toetuse kaotamine üpris keeruline, sest mustanahaliste hulgas on isegi statistilist viga arvesse võttes tema toetus sõna otseses mõttes olematu.

Pärast mõlema partei konventsioone juulis leidis Trump oma toetuse ühel hetkel vabalangusest, ent augusti lõpuks on seis jälle tasakaalustunud. Sellele vaatamata hindab USA staarstatistiku Nate Silveri portaal, et Clinton juhib Trumpi ees viie kuni seitsme protsendipunktise eduga ning et tõenäosus tema saamisest presidendiks on 71 kuni 86 protsenti.

Trumpi presidendiks saamise väljavaadete kahanemine augusti keskel andis meediale aluse spekulatsioonideks suurärimehe tagavaraplaanist ehitada kampaaniaga rajatud vundamendile uus meediaettevõte. Poliitilisel spektrumil isegi äärmuslikust Fox Newsist konservatiivsema meediumi loomiseks on kõik tingimused tegelikult olemas. Küsimus on ainult, kas Trumpil jätkub selleks püsivust.

 

Verega määritud valimised Zambias

Presidentaalse riigikorraga Zambias peeti 11. augustil presidendi- ja parlamendivalimisi. Riigijuhiks pürgis üheksa kandidaati, kuid tõsiseltvõetavaid pretendente oli nende seas vaid kaks – ametisolev 59-aastane riigipea Edgar Lungu ja temast viis aastat noorem opositsioonijuht Hakainde Hichilema.

Staadionitäis rahvast on kogunenud president Edward Lungu ametissepühitsemisele 2015 aasta jaanuaris. (Foto: Adam Ojdahl, Wikimedia Commons)
Edward Lungu eelmine ametissepühitsemine 2015 aasta jaanuaris (Foto: Adam Ojdahl, Wikimedia Commons)

Maailma ühes kiiremini kasvava rahvastikuga riigis, milles elab umbes 16,5 miljonit inimest, registreeris end valijaks 6,7 miljonit inimest. Neist jõudis valimiskastide juurde 56,5 protsenti ehk ligi 3,8 miljonit zambialast.

Tasavägises heitluses saavutas valimisvõidu senine president Lungu, kelle poolt hääletas 1,86 miljonit valijat. Pearivaal Hichilema pidi juba teistel järjestikustel riigipeavalimistel leppima napi kaotusega. Hichilemat toetas 1,76 miljonit zambialast, mis tähendab, et kahte favoriiti jäi lahutama vaid 2,6-protsendipunktine valijate tahe.

Mullu jaanuaris, pärast eelmise presidendi Michael Sata surma, peetud erakorralistel valimistel tuli Hichilemal veelgi mõrum kaotusekibedus alla neelata. Pooleteise aasta eest oli kahe esikandidaadi vahe vaid 1,5 protsendipunkti.

Parlamendivalimistel saavutas Zambias samuti edu Lungu erakond Rahvuslik Rinne. Viis aastat võimul olnud Rahvusliku Rinde erakond saavutas oma 15-aastases ajaloos esmakordselt 156-kohalises parlamendis absoluutse enamuse ehk 80 kohta. Valimistel jäi teiseks Hichilema juhitud Rahvusliku Arengu Ühtsuspartei.

Valimisi varjutasid pearivaalide toetajate verised kokkupõrked nii enne kui ka pärast valimispäeva ning võimude sihilik opositsioonipartei kampaaniaürituste korraldamise takistamine. Opositsioon süüdistas võimuparteid ja valimiskomisjoni pettuste korraldamises ning taotles riigikohtult valimistulemuste tühistamist. Riigikohus pole oma otsust veel teatavaks teinud, mistõttu viibib ka Lungu ametissenimetamise tseremoonia.

 

Tai

Tais peeti samuti 7. augustil oluline põhiseadusreferendum, millel valijad said otsustada, kas aktsepteerida sõjaväehunta koostatud põhiseadusprojekt. Osalus jäi referendumil suhteliselt tagasihoidlikuks – oma hääle laskis valimiskasti kõigest 58 protsenti hääleõiguslikest kodanikest. Peamiselt linlaste häälte toel, kiideti uus põhiseadus siiski heaks: poolt hääletas 58, vastu 42 protsenti hääleõiguslikest kodanikest.

Uus põhiseadus sisuliselt tsementeerib sõjaväe võimu, sest nüüdsest nimetab parlamendi teise koja, senati, kõik 250 liiget sõjavägi. Samuti kuulub senatisse ex officio ka kuus armee kõrgemat juhti. Senati ülesanne on jälgida, et valitsus ei kalduks „reformiteekonnalt“ kõrvale, ka annab põhiseadus senatile õiguse nimetada ametisse peaminister, kui parlamendihääletus lõppeb ummikseisuga. Sellisel juhul tuleb senatil veenda vaid neljandikku alamkoja liikmetest, et nad toetaksid senati pakutud kandidaati.

Rahvahääletuse tulemus näitab, et Tai ühiskond on jätkuvalt lõhestunud. Ühel pool seisavad maaelanike palavalt armastatud populistist ekspeaministri ja nüüdseks riigist pagendatud Thaksin Shinawatra toetajad, kes olid uue põhiseaduse vastu, ning vastaspoolele thaksinistide poliitilisi suundi vastustavad pealinna ning suuremate linnade elanikud.

 

Lõuna-Aafrika Vabariik

Lõuna-Aafrika Vabariigi kohalikest valimistest on siinkohal mõtet juttu teha eelkõige seetõttu, et alates apartheidi lagunemisest 20 aastat tagasi, näib valitseva Aafrika Kongressi partei võim alles esmakordselt kõikuvat. Asi polegi niivõrd faktis, et president Jacob Zuma juhitav Kongressipartei kogus kõigi aegade väiksema häältesaagi vabadel valimistel (54 protsenti), kuivõrd tõsiasjas, et Kongressiparteile on tekkinud tugev alternatiiv Demokraatliku Alliansi ja vasakpopulistliku Majandusliku Vabadusvõitlejate erakonna näol.

Kaplinnas on posti külge kinnitatud kolm Lõuna-Aafrika Vabariigi kohalike valimiste posterit (Foto: Bl1zz4rd-editor, Wikimedia Commons)
Lõuna-Aafrika Vabariigi kohalike valimiste posterid Kaplinnas (Foto: Bl1zz4rd-editor, Wikimedia Commons)

Demokraatlik Allianss on suutnud eemalduda Kongressipartei külgekleebitud nn „valgete“ partei sildist, millele on kaasa aidanud ka mustanahalise Mmusi Maimane valimine partei etteotsa. Vabadusvõitlejate populaarsus toetub paljuski karismaatiliselt häälekale juhile Julius Malemale, kes kunagi heideti süüdistustega korruptsioonis Kongressiparteist välja (olulisim põhjus oli siiski vastuastumine Zumale ja tema toetajate tiivale).

Kongressipartei monopoli lagunemises on siiski eelkõige süüdi partei ja selle juhi ümber koondunud seltskond ise. Korruptiivse, nepotistliku ja majanduslikult saamatu valitsemise tõttu ei ole Kongressipartei neljas suuremas linnas (Johannesburg, Ekurhuleni, Tshwane, Nelson Mandela Bay) enam monopoolset võimu kohalikul tasandil ning valitsemiseks tuleb otsida teiste parteide või munitsipaalsaadikute tuge, mis patronaažil põhinevat süsteemi üha tugevamalt kõigutab.

 

Gabon

Gabonis 28. augustil peetud presidendivalimiste tulemus ei ole veel selgunud. Mõlemad peamised kandidaadid – president Ali Bongo Ondimba ja endine diplomaat Jean Ping – on valimiste järel kuulutanud end valimiste võitjaks ning heitnud vastaspoolele ette valimispettust.

Gaboni president valitakse ametisse seitsmeks aastaks otsestel valimistel ühes voorus lihthäälteenamusega. Rahvaarvult napilt Eestist suurema Gaboni istuv president Ondimba on endise kauase riigijuhi poeg, tema isa oli surres maailma kõige pikaaegsem riigijuht (välja arvatud muidugi kroonitud pead).

Tänu naftavarudele on Gabon üks rikkamaid Aafrika riike, kuid langenud naftahinnad on riigis tekitanud majanduslikke pingeid ja sundinud riiki kärpima oluliselt riigieelarvet. See aga on omakorda vähendanud ka rahva poolehoidu valitsevale presidendile.

 

São Tomé ja Príncipe

Lääne-Aafrikas Guinea lahes peamiselt kahel suurel saarel, São Tomél ja Príncipel, elavad portugalikeelsed elanikud valisid 7. augustil otsevalimiste teises voorus endale uueks presidendiks Evaristo do Espírito Santo Carvalho. Carvalho kogus 82 protsenti häältest.

Tema peamine vastaskandidaat, 2011. aastal presidendiks valitud sotsiaaldemokraat Manuel Pinto da Costa, otsustas valimiste teist vooru boikoteerida, viidates avavoorus korraldatud valimispettusele.

Presidendivalimisi saatsidki mitmesugused skandaalid. Nii näiteks õnnestus esialgsetel andmetel Carvalhol valituks osutumiseks vajalik häältehulk (absoluutne enamus hääletanutest) kokku saada juba 17. juulil peetud esimeses voorus, kuid valimiskomisjon tühistas esialgsed tulemused, kuna mitmed diasporaavalijate hääled ei läinud lugemisele.

361 Trackbacks & Pingbacks

 1. purchasing cialis on the internet
 2. viagra for sale
 3. viagra for sale
 4. buy viagra online
 5. viagra pills
 6. cialis over the counter
 7. levitra 20
 8. tadalafil 20 mg
 9. gave son viagra
 10. 1200mg horny goat and cialis
 11. no prescription cialis
 12. viagra without doctors prescription
 13. va price for viagra
 14. can you take more than 20mg of cialis
 15. robin williams viagra youtube
 16. how to use viagra
 17. over the counter cialis
 18. amoxicillin 875 mg
 19. azithromycin liquid
 20. celebrex dosage and frequency
 21. keflex covers
 22. cymbalta with
 23. amoxicillin 825
 24. azithromycin nausea
 25. will celebrex help a stff neck
 26. how does cephalexin work
 27. thrombocytopenia cymbalta
 28. sildenafil citrate generic india
 29. viagra purchase
 30. vietnamese viagra
 31. 100mg viagra
 32. generic for viagra
 33. sildenafil for sale
 34. cialis pills
 35. viagra fuck
 36. sildenafil 50mg
 37. viagra for men
 38. viagra tablets
 39. viagra super active
 40. viagra wikipedia
 41. using viagra
 42. cialis wikipedia
 43. viagra porn
 44. viagra costs
 45. tadalafil
 46. levitra 20mg
 47. viagra side effects
 48. homemade sex on viagra
 49. viagra cost per pill
 50. viagra packs
 51. viagra lomaira
 52. how long does viagra take
 53. women viagra does it work
 54. viagra 100mg price walmart
 55. wife takes viagra
 56. sildenafil coupon costco
 57. teen boy viagra
 58. sildenafil 200mg sale
 59. maker of viagra pills
 60. xnxx viagra australia
 61. buy sildenafil 20 mg tablets
 62. online pharmacy cialis australia
 63. sildenafil citrate next day
 64. cheap cialis pills australia
 65. prescription cialis en france
 66. sildenafil precio walmart
 67. moore stepmom viagra problem
 68. cialis canada 20mg
 69. cialis free trial australia
 70. levitra vs sildenafil
 71. free cialis samples south africa
 72. teva generic cialis price singapore
 73. roman viagra south africa
 74. how to get real cialis online
 75. cheap cialis for sale
 76. levitra 200 mg
 77. 6 mg tadalafil
 78. does cvs sell cialis over the counter
 79. generic cialis fast shipping
 80. cheapest sildenafil 100mg uk
 81. tadalafil 100mg best price
 82. buy original levitra online australia
 83. viagra 20 mg cost
 84. best online cialis
 85. maxim dose of sildenafil 20 mg
 86. stromectol for scabies
 87. online cialis without a prescription
 88. how much is viagra with a prescription
 89. how to buy cialis
 90. fildena 100 online
 91. cialis by mail
 92. sildenafil 20 mg
 93. katie levitra
 94. fildena 100 usa
 95. tadalafil over the counter
 96. real cialis 20mg
 97. sildenafil 50 price
 98. cialis 5 mg
 99. sildenafil rx coupon
 100. how long does ivermectin stay in your system
 101. cialis professional
 102. sildenafil cost india
 103. viamedic cialis
 104. viagra on sale
 105. neurontin 800
 106. buy tadalafil
 107. cheap vardenafil
 108. viagra prescription
 109. norvasc drug class
 110. lipitor price comparison
 111. interactions for meloxicam
 112. metoprolol succinate warnings
 113. losartan recall 2020
 114. homemade viagra
 115. buy cialis canada
 116. levitra buy online
 117. cymbalta withdrawal symptoms
 118. prednisone taper schedule
 119. amitriptyline uses
 120. cymbalta and alcohol
 121. chlorthalidone vs hydrochlorothiazide
 122. metformin dosage guide
 123. mirtazapine medication side effects
 124. wellbutrin adhd
 125. buspar reviews
 126. generic for citalopram
 127. zanaflex 8 mg
 128. wellbutrin medication
 129. voltaren gel side effects
 130. clonidine drug class
 131. generic finasteride nz
 132. carvedilol drug class
 133. side effects of flagyl
 134. viagra vs cialis
 135. viagra canadian pharmacy
 136. tadalafil tablets india
 137. sildenafil 100mg mexico
 138. generic vardenafil 20mg
 139. dating sites for 13 year olds free
 140. free text message dating
 141. acyclovir 400mg tab
 142. amoxicillin 500mg capsule
 143. aricept for dementia
 144. amoxicillin and alcohol
 145. zithromax generic price
 146. cefdinir 300 mg capsule
 147. warnings for cephalexin hcl
 148. clindamycin 150mg capsules
 149. erythromycin price in india
 150. zithromax 500 mg tablet
 151. cialis suppliers
 152. brand cialis on line
 153. tadalafil citrate liquid
 154. levitra drugstore
 155. buy cialis
 156. over the counter cialis
 157. levitra price usa
 158. price of sildenafil tablets
 159. cialis for sale
 160. cialis 20mg uk
 161. sildenafil dosages
 162. cheap viagra
 163. buy viagra pills
 164. sildenafil online prescription
 165. buy viagra cheap
 166. online generic viagra
 167. sildenafil price usa
 168. amlodipine besylate 5 mg
 169. hydroxychloroquine and eliquis interactions
 170. cialis 100mg tablets
 171. levitra drug interactions
 172. metformin er
 173. cialis tablets australia
 174. amoxicillin 500
 175. doxycycline coverage
 176. lasix 40 mg
 177. xenical 120mg capsules
 178. dapoxetine cost
 179. proscar generic
 180. bimatoprost lash
 181. clomid pregnancy calculator
 182. fluconazole dosage uti
 183. domperidone for breastfeeding dose
 184. hydroxychloroquine sulfate 300 mg
 185. tamoxifen citrate
 186. prednisolone acetate instructions
 187. naltrexone injection site reactions
 188. valacyclovir dosage oral herpes
 189. tizanidine tablet 2mg
 190. cialis viagra
 191. cvs cialis
 192. is hydroxychloroquine used to treat malarial
 193. cipro antibiotic use
 194. daily cialis coupon
 195. cialis on ebay
 196. citrate sildenafil
 197. viagra india 100mg
 198. viagra free samples
 199. hydroxychloroquine for arthritis reviews
 200. booras mettler acyclovir
 201. ivermectil coupons cvs
 202. chloroquine from mexico
 203. priligy india brand
 204. ivermectin antibiotico
 205. stromectol treat yeast infection
 206. buy generic viagra
 207. sildenafil generic
 208. stromectol and potassium antiparasitic
 209. cheapest generic viagra
 210. generic viagra india
 211. where do you buy cialis
 212. private prescription cost stromectol
 213. free cialis
 214. what parasites does ivermectin kill in humans
 215. cialis 5 mg
 216. cialis no prescription
 217. cialis tadalafil online
 218. cheap cialis pills
 219. order levitra online
 220. purchase viagra online
 221. viagra buy
 222. order viagra safely online
 223. cadista and deltasone
 224. sildenafil 20mg
 225. how to buy cialis
 226. cheap genuine viagra uk
 227. buying viagra online
 228. where can i get viagra in australia
 229. viagra sale no prescription
 230. best otc female viagra
 231. what are the side effects of cialis
 232. cheapest viagra
 233. cheap generic viagra online
 234. buy cialis online
 235. do you need a prescription for propecia
 236. prednisone 60 mg price
 237. sildenafil coupon
 238. how does ivermectin work scabies
 239. can i buy tadalafil in canada
 240. how can i get viagra without a doctor
 241. ivermectin 600 mg
 242. sildenafil 50 mg cost
 243. ivermectin studies in usa
 244. tadalafil online no prescription
 245. z pack and sun exposure
 246. salbutamol inhaler amazon
 247. order cialis online overnight
 248. can i buy zithromax at cvs
 249. viagra buy online cheap
 250. plaquenil for gastroenteritis
 251. free ed pills
 252. lisinopril and yeast infections
 253. cialis buy from new zealand
 254. medicine for premature ejaculation dapoxetine
 255. viagra sale cheap
 256. what does cialis cost
 257. clomid prescription
 258. z pack over the counter
 259. cheap viagra online canadian pharmacy
 260. buy azithromycin over the counter
 261. viagra pills for cheap
 262. viagra mastercard
 263. viagra otc us
 264. pharmacy mexico medications
 265. online casino black jack
 266. hydroxychloroquine sulfate for sale
 267. ivermectin 500mg
 268. otc viagra pills
 269. soolantra for sale online
 270. tadalafil india pharmacy
 271. generic tadalafil 2022
 272. daily cialis review
 273. sildenafil 50 mg
 274. can you buy over the counter viagra
 275. ivermectin 2mg
 276. 50mg sildenafil
 277. cialis ebay
 278. oral ivermectin cost
 279. ivermectin price comparison
 280. 2.5 mg cialis pricing
 281. viagra dosage 25 mg
 282. buy liquid ivermectin
 283. meritking
 284. elexusbet
 285. eurocasino
 286. madridbet
 287. meritroyalbet
 288. eurocasino
 289. eurocasino
 290. minocycline 50mg pills online
 291. meritking
 292. meritroyalbet
 293. cialis price mexico
 294. azithromycin tablet
 295. 2librarian
 296. homemade viagra shake with no pills
 297. baccarat cyber
 298. meritroyalbet
 299. viagra from canada
 300. natural viagra pills
 301. older snapper lawn mower
 302. what color are viagra pills
 303. purchase cialis
 304. roman cialis
 305. cialis walmart price
 306. buy viagra mumbai
 307. cialis manufacturer coupon
 308. viagra warnings
 309. superone pharmacy
 310. perabet
 311. sildenafil cost per month
 312. madridbet
 313. elexusbet
 314. trcasino
 315. cost of ivermectin pill
 316. albuterol 0
 317. ivermectin nz
 318. generic cialis
 319. online viagra
 320. trcasino
 321. natural viagra for men
 322. ivermectin india
 323. tombala siteleri
 324. tombala siteleri
 325. tombala siteleri
 326. ventolin prices
 327. flccc alliance
 328. protocol covid
 329. what happens if you give a baby viagra
 330. meritroyalbet
 331. flcc protocol
 332. ivermectin lotion cost
 333. order ivermectin online
 334. child porn
 335. lucky land slots play now
 336. cialis and alcohol
 337. cost of stromectol medication
 338. hydroxychloroquine tablets
 339. side effects for ivermectin
 340. buy ivermectin for humans uk
 341. meritroyalbet
 342. eurocasino
 343. cialis over the counter at walmart
 344. ivermectin ken
 345. ivermectin uk coronavirus
 346. meritroyalbet giriş
 347. stromectol msd
 348. cialis over the counter at walmart
 349. stromectol 0.5 mg
 350. cnn hydroxychloroquine
 351. cialis going generic
 352. stromectol ireland
 353. psy-
 354. projectio
 355. stromectol covid
 356. moskva psiholog online
 357. slovar po psihoanalizu laplansh
 358. india ivermectin
 359. stromectol kaufen
 360. 1leviticus
 361. ivermectin us fda

Comments are closed.