Vaatluspäevik: Trumpi rokk-kontsert

Priit Kallakas

Kellaseierid näitavad uue päeva esimest tundi. Õhku viskub sünkroonis 5000 rusikat. Hullunud rahvamass skandeerib rokkstaari nime. Ei, see pole AC/DC kontsert, see on Donald Trumpi kampaaniakoosolek Virginia osariigis Leeburgis pühapäeva hilisõhtul.

Euroopast pärit mõttekodalastele, politoloogidele ja parlamentide liikmetele, kes esimest korda said osa tõelisest Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste kampaaniakoosolekust, tekitas seninägematu vaatepilt külmavärinaid. Perfektselt orkestreeritud etenduse lavastajad mängisid publikuga otsekui laps klaveril rongisõitu ja tekitasid saalis revolutsioonieelse õhustiku. See ei olnud tavaline poliitkoosolek, see oli rahvusliku ususekti kogunemine, mis ootas oma messiast, Donald Trumpi, kes ilmus südaööl rõhutuid vabastama.

Iga soojendusesineja muutis publikut oma sõnavõtuga üha agressiivsemaks ja valjemaks. Oskuslikult kasutatud päästiksõnad sütitasid rahva, kes jõuliselt hüüis: „Lock! Her! Up!“ või „Build! The! Wall“. Iga sõnavõtt lõppes valju “U!S!A!” kooshüüdmisega. Hillary Clintoni näol on Trumpi fännid saanud endale antikristuse, kelle isegi kõige põgusam mainimine toob esile jõulise allergilise reaktsiooni.

Sõnavõttude vahel liitis kohaletulnuid veelgi Ühendriikide hümni laulmine. Ühtse Eesti suurkogu oli Trumpi pühapäevase koosoleku kõrval pühapäevane lasteetendus.

Rahvas pildistab lavale astunud Donald Trumpi
Staar astub lavale (Foto: Priit Kallakas)

Sisu pole oluline, Trump on põhiline

Kahjuks puudub mul võrdlus Clintoni kampaaniaüritustega, kus esinevad tõelised poppstaarid nagu Beyoncé, Katy Berry, Bruce Springsteen, Miley Cyrus, kuid samal ajal õnnestus viibida asepresident Joe Bideni kihutuskoosolekul Pennsylvania osariigis, 40 000 elanikuga Harrisburgis, mis võrreldes Trumpi hilisõhtuse rokkimisega meenutas pigem vaikset džässiõhtut ülikooli kohvikus.

Trumpi kampaaniaüritusel ei ole oluline sisu, vaid eeskätt poliitsõdurite mobiliseerimine. Pea iga sõnavõtt kutsus kohalolnuid minema koju, haarama telefoni või koputama naabri uksele, et tuttavaid valima meelitada. Loogika oli selge, kui kohal on umbes 5000 inimest (Vahemik 2000-9000) ja igaüks neist toob oma tutvusringkonnast 10 uut häält, siis see teeb kokku 50 000 häält, mis võib saada valimistel määravaks. Nii lihtne see ongi. Paberil vähemalt.

Publiku eesmärk ei olnud tõenäoliselt samuti kuulda midagi uut, sest plaat, mis laval mängis oli juba kõigile tuttavate refräänidega. Eesmärk oli näha oma miljardärist iidolit ja saada nädala lõpetuseks üks korralik energialaeng. Kord hõisati toetavalt seisukohtadele, et mitte kunagi enam ei lähe Ameerika sõdur teiste sõdasid pidama. Teisalt tõusid käed kui Trumpi välispoliitikanõunik ütles, et Ameerika ja Trump hävitab ISIL-i kiirelt ja jõuliselt.

Võib vaid ette kujutada, missugused reaktsioonid järgneksid Euroopas, kui mõne suurema riigi parlamendi enamust kontrolliva partei kongressil ennastunustavalt liidrit ülistatakse või padurahvuslikke ja vihakülvavaid hüüdeid skandeeritakse.

 

Trump proovib end vaos hoida

Alates hetkest, mil FBI direktor James Comey teatas, et Clintoni emailide kaasust hakatakse uuesti uurima, on Trump lasknud meedial demokraatide kandidaati grillida, jäädes ise teadlikult tagaplaanile.

Pühapäevasel esinemisel suutis Trump vältida kellegi rassilist või soopõhist solvamist, kuid Clinton solgiveest siiski ei pääsenud.

Trumpi eesmärk lisaks poliitsõdurite motiveerimisele oli näidata, et tema valijaskond ei ole nii piiratud kui „kallutatud“ meedia eesotsas CNN-iga seda oma kajastuses paista laseb. Iga teine sõnavõtt rõhutas, et ka kõrgharitud naised, valged või mustanahalised valivad Trumpi, selle rõhutamiseks mõjusid naisterahvaste kohati kriiskamisele sarnanevad hüsteerilised hõisked ekstaatilise kinnitusena.

Meeleolukas poliitetendus oli elamus omaette, ent valimistulemust mõjutab taoline spektaakel siiski vähe. Päev enne valimisi ei julge ma samas võitjat ennustada, kuid üks on selge, Trumpi võit oleks kindlasti ajaloo suurim küsitluste läbikukkumine.

Priit osaleb European Liberal Forumi korraldatud USA valimisvaatluse õppereisil Ühendriikidesse, kust ta jagab valimiste eel vahetuid muljeid läbi Valimisvaatluse “Vaatluspäeviku” rubriigi.