Vaatluspäevik: kommentaar Clinton-Trumpi kolmanda debati kohta Eesti Päevalehele

Priit Kallakas

Viimane USA presidendivalimiste teledebatt ei ole kunagi valimistulemustesse märkimisväärset muutust toonud ja kindlasti ei suutnud seda teha ka tänane sõnalahing Hillary Clintoni ja Donald Trumpi vahel. Võrreldes eelmiste debattidega, keskendus seekordne väitlus rohkem sisulistele küsimustele ja vastupidiselt kartustele ei kujunenud see kahe kandidaadi verbaalseks poriloopimiseks.

Erinevalt varasematest debattidest suutis Donald Trump säilitada suhtelist alalhoidlikust ja tegi selle tulemusena oma parima teleesinemise. Kordagi ei kolistanud ämbreid ka Hillary Clinton, kes siiski vältis vastamist nii Wikileaksi lekete kui ka tööalaseks kirjavahetuseks eraemaili kasutamise küsimustele ja jättis sellega valijate kahtlused ja kõhklused Clintoni siiruses õhku.

Priit hoiab käes plakatit, millele on kirjutatud Clinton-Kaine
Priit ja Clintoni plakat (foto: Priit Kallakas)

Trumpile kõige raskemaks hetkeks, millega teda kindlasti edaspidigi rünnatakse, oli suutmatus aktsepteerida valimiste tulemusi ükskõik milliseks need ka lõpuks kujunevad. Trump, kes oma must-valge maailmavaatega on harjunud olema võitja ning alati pidanud nõrgemaid luuseriteks, on raske taluda olukorda, kus tal tuleb valimisrallis olla tagaajaja rollis.

Valimiste võitmiseks ei ole enam määravaks oma valimiseelistuse juba kujundanud valijad, vaid uute sihtgruppide hõivamine. Sellega sai täna selgelt edukamalt hakkama Clinton, kes adresseeris oma sõnavõttudes nii vaesemaid elanikke, immigrante ja nende järeltulijaid ning mustanahalisi. Trump seevastu tegeles eelkõige oma valijaskonna tsementeerimisega, milleks on aga ilmselgelt liiga hilja.

Priit poseerib Trumpi toetaja ja sildiga "Only Trump will beat Isis"
Priit ja Trumpi toetaja (foto: Priit Kallakas)

Kumbki kandidaat ei suutnud teisest nii selgelt üle olla, et oleks võimalik määrata debati võitjat. Seega tuleb tunnistada, et debatt jäi täna viiki, kuid valimiste lõpuspurdiks on nüüdsest kõik trumbid Clintonil peos.

* Kommentaar pealkirjaga “Eestlasest valimisvaatleja USA-s: Trump tegi oma parima teleesinemise, Clinton jättis valijate kõhklused õhku” ilmus 20.10.16 Eesti Päevalehes