Miks toimuvad USAs valimised novembri esimesel teisipäeval?

Valimisvaatlus

Nii presidendivalimised kui ka vahevalimised toimuvad USAs alates 1845. aastast novembrikuu esimesel teisipäeval. Selle otsuse juured peituvad 18. sajandi lõpu USA agraarühiskonnas. Novembriks olid farmeritel suvised ja varasügisesed põllutööd tehtud ning talv, mis raskendanuks hääleõiguslike maaomanike liikumist, ei olnud veel kohale jõudnud.

Kuni 1845. aastani kehtis reegel, et valimised peavad toimuma 34 päeva enne fikseeritud 3. detsembri kuupäeva (valimiskogu kokktulemise päev) ning iga osariik sai ise valida endale selles vahemikus valimiste korraldamiseks sobiva päeva. Kuna nii sidepidamine kui ka transpordivõimalused olid tollel ajal väga aega nõudvad, siis ei tekkinud pikast valimisperioodist suurt probleemi, kuid raudteede ja telegrammide kasutusele võtmisele, otsustati leida üks üleriiklikult sobiv valimispäev.

Esimesena kukkus sõelast läbi nädalavahetus (reede õhtust laupäeva päikese loojanguni), mil tähistati sabatit. Teiseks pidi arvestama, et kolmapäevad olid kauplemise ja turul käimise päevad. Samuti arvestati, et valima sõitmiseks võis kuluda terve päev, seega leiti teisipäevad olema kõige optimaalsemad päevad valimiseks ning langetati otsus, mis seisab aus tänaseni.

Allikas: http://mentalfloss.com/

7 Trackbacks & Pingbacks

  1. hydroxychloroquine french trial
  2. doctors say hydroxychloroquine works
  3. hydroxychloroquine egg withdrawal
  4. hydroxychloroquine 400 mg
  5. real ivermectil pills ebay
  6. stromectol antibiotic uses
  7. priligy physician samples

Comments are closed.