Maldiivide presidendivalimiste saaga sai dramaatilise lõpu

Villu Varjas

Laupäeval korraldatud teist vooru võiks pigem aga kirjeldada kui halba Hollywoodi perekomöödiat, stiilis “põhikooli staarjalgpallur jõuab talle teele veeretatud takistusi ületades mängule 15 minutit enne lõppu 0:5 kaotusseisus ja täpselt pärast oma kuuenda värava löömist kõlab lõpuvile (ning tablool on seis 6:5)”.

Tundub, et Yameen oli kampaaniale pikenduseks antud nädalat ideaalselt kasutanud, sest lõpuvile kõlades oli protsentide tablool Yameeni nime taga 51,4 Nasheedi 48,6 vastu. Suuremeelse kaotajana tunnistas Nasheed lüüasaamist, tunnustas võitjat ja demokraatlikku valimisprotseduuri ning lubas valimistulemusi mitte vaidlustada.

Saareriigi valimistulemustele on juba heakskiitva noogutuse andnud mitmed riigid eesotsas India ja Kanadaga, aga ka ÜRO peasekretär, äsja Eestit väisanud Ban Ki-moon. Küll lisasid mitmed neist õnnitlustele ka konstruktiivset näpuviibutust, et valimisprotseduur peaks ikkagi vähema draamaga kulgema.

Presidendivalimised, mis pakkusid pinget, naeru ja pisaraid, on nüüd läbi. Imal lõpp on küll küsitav, sest kampaanias pigem kurja võõrasema rolli mänginud Yameen sattus vangimaja asemel presidenditoolile, kuid otsad said siiski kõik kokku sõlmitud. Ent samas, peaosatäitja Nasheedi vaatenurgast meenutab kogu palagan Ladina-Ameerika seebi asemel pigem „Eesti rahva ennemuistseid jutte“, kus vaeslapsel tuli pärast üürikest õnnemaitsmist minna taas aganaleiba sööma.