15 fakti, mida peaksid teadma Afganistani presidendivalimistest

Priit Kallakas

 1. Tegemist on esimese valimistega toimuva võimusiirdega Afganistani ajaloos.
 2. Alates 2001. aastast presidenditoolil istunud Hamid Karzai ei saa põhiseadusest tulenevalt kolmandaks ametiajaks kandideerida.
 3. Kui esimeses voorus ei saa ükski kandidaat absoluutset enamust (50% + 1 hääl), siis toimub kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel teine voor. Teine voor peetakse 28. mail.
 4. Esimest korda pärast 2001. aastat toimuvad valimised kevadel, mis tähendab, et valimiste korraldamine ja kampaania põhitegevus toimus talvel, mil enamus riigist oli ilmastiku tõttu raskesti ligipääsetav.
 5. Afganistan on suuresti agraarühiskond ja kevad kõige tihedam põllutööde hooaeg, mis mõjub kindlasti negatiivselt üldisele valimisosalusele.
 6. Afganistanis on üle 30 miljoni elaniku, kellest 12 miljonit on valimisõiguslikud. Samas on end presidendivalimistel valijatena registreerunud ainult 3,8 miljonit afgaani.
 7. Esimest korda ei turva Afganistani presidendi valimisi välisriigi relvajõud. Afganistani valitsus on valimisi toonud turvama 320 000 – 360 000 sõdurit.
 8. Taliban on avalikult lubanud nurjata valimised ning rünnanud valimiste eel ka valimiskomisjoni, välisvaatlejaid ja siseministeeriumi. Toimunud rünnakud peletavad valijaid.
 9. Kui üks kandidaat sureb enne valimistulemuste lõplikku kinnitamist, tuleb valimisseaduse kohaselt korraldada uued valimised. Valimiskomisjon on igale kandidaadile eraldanud turvalisuse eesmärgil soomusautod.
 10. Küsitluste järgi on valimiste favoriidiks endine välisminister Abdullah Abdullah ja endine rahandusminister Ashraf Ghani. Kolmanda nimena võib välja tuua samuti endise välisministri Zalmal Rassouli, kellel on kaudne Karzai toetus.
 11. Üheteistkümnest kandidaadist kuus on kas sõjapealikud või isikud kelle lähedane liitlane on hõimujuht.
 12. Afganistani valimistel on üle 6700 valimisjaoskonna. Neist neljandikku tõenäoliselt valimispäeval ei avata.
 13. Ainult neljandik Afganistaani elanikest usub, et valimised on ausad ja õiglased.
 14. 2009. aasta presidendivalimistel Abdullah Abdullah boikoteeris presidendivalimiste teist vooru viidates suurtele pettustele esimeses voorus.
 15. Valimisseaduse kohaselt ei tohi presidendikandidaat kulutada kampaaniaks rohkem kui 200 000 dollarit. Samas tugineb Afganistani majandus eelkõige sularahale ning kampaaniakulutusi on reaalselt võimatu kontrollida.

Allikas: 
United States Institute of Peace, Eriraport 2014. aasta Afganistani valimistest.
http://www.nytimes.com/2014/03/30/world/asia/credibility-of-afghan-vote-in-doubt-as-observers-flee-violence.html?_r=1