Viisavabalt poliitkeeristesse

Priit Kallakas

Ühiskondlik-poliitiline lõhe on Tai poliitikas alati eksisteerinud, kuid konflikt on alates 2006. aastast järsult süvenenud ning meenutab tänaseks sotsiaalset kanjonit, mida vaevu-vaevu ühendab sillana 86-aastane ja juba päris põdur kuningas Bhumibol Adulyadej ning teda toetav sõjavägi.

Poliitilselt esindavad vastaspooli valitsev Pheu Thai partei (tõlkes: Partei tailastele) ja teisalt Tai vanim poliitiline ühendus Demokraatlik partei (asutatud 1946. aastal). Neist esimene seisab vaesemate ja maaelanike kaljul ning demokraadid kaitsevad linlaste ja keskklassi huvisid.

Tänased pinged lõid lõkkele juba 2005. aastal ja on väljunud ammu ideoloogilistest raamidest. Ohvriterohke võitlus käib eelkõige korruptsioon versus „aus poliitika“ rindel, mille varjus peetakse halastamatut võitlust võimu nimel.

Kaheksa aastat tagasi peetud parlamendivalimised võitis teist korda järjest Thaksin Shinawatra erakond Thai Rak Thai (Tailased armastavad tailasi). Thaksin oli Berlusconile sarnanev endine meediamogul, kes jäi vahele maksudest kõrvale hoidmisega ja talle määrati hiljem karistuseks kaks aastat reaalset vangistust. Haritud rahva seas tekkinud rahulolematus ja protestid viisid 2006. aastal parlamendi laialisaatmiseni ja erakorraliste valimisteni, mida opositsioon boikoteeris. Tai kuningriik kees kui tuline supp, mida vürtsitasid sõjaväeline riigipööre, Thaksin Shinawatra asüüli pagemine Suurbritanniasse, võimuvahetus ja suured tänavaprotestid, milles hukkus üle poolesaja inimese ja sai vigastada tuhandeid.

Poliitiline supp jahtus 2011. aasta valimistega, mille võitis ülekaalukalt Thaksin Shinawatra õe Yingluck Shinawatra juhitud Pheu Thai partei 48,4 protsendilise toetusega. Pheu Thai valimisedu ja valimiskampaania on võrreldav Keskerakonna käitumisega Eestis ja Tallinnas. Kõik ressursid suunatakse geograafiliselt ühte piirkonda ehk Lasnamäe asemel Põhja- ja Kirde-Taisse, kus elavad vaesemad ja vähem haritud inimesed ning kui juurde lisada populistlik poliitika, siis ongi valimisvõit vaid vormistamise küsimus. Valimiskaotusega leppisid ka demokraadid ning tundus, et tailased saavad üle pika aja nautida stabiilset poliitelu.

Poliitiline õhkkond kuumenes paraku lõppeva aasta oktoobris, mil peaminister üritas ebaõnnestunult läbi suruda eelnõud, mis oleks andnud armu senini pagenduses olevale vennale Thaksinile. Tärganud meeleavaldused nõudsid peaministri ja valitsuse tagasiastumist ja apoliitilise ülemineku valitsuse loomist. Vastukäiguna otsustas peaminister paluda kuningalt parlamendi alamkoja laialisaatmist, millega kuningas Bhumibol nõustus ja erakorraliste valimiste tähtajaks määrati 2. veebruar.

Opositsioon on otsustanud erakorralisi valimisi blokeerida nõudes endiselt Yingluck Shinawatra kohest tagasiastumist ning erakorraliste valimiste edasi lükkamist. Ehkki opositsioon nõuab enne valimiste korraldamist riigis seni läbiviidud reformide ülevaatamist neutraalse valitsuse poolt, siis tegelikult võib näha sellises käitumises soovi tõsta enda poliitilist profiili, kuna viimaste küsitluste korral võidaks valimised ikkagi Pheu Thai partei.

Olukord Tais on ääretult pingeline ning opositsioon on kutsunud oma pooldajaid pärast aastavahetust vallutama Bangkoki tänavaid. Samuti mobiliseerib oma toetajaskonda Pheu Thai, kelle kurikuulus punaste särkide liikumine on taas valmis tänavavõitluseks opositsionääridega. Konfliktile lisab pinget veel riigi kõige võimsam jõud – sõjavägi, kes on korraldanud Tai ajaloos 11 edukat riigipööret ning sekkumine võimumängudesse ei ole välistatud ka seegi kord.

Kinnitust tõsiasjale, et käimasolev dispuut ei põhine ideoloogial, vaid eeskätt isikutel põhinevatel võimumängudel, lisab huvitav Bangkok Posti koostatud võrdlus osaluspoolte Facebooki fännidest. Partei liidritel on mitmeid kordi rohkem fänne kui parteil endal.

Punased (Pheu Thai):
Thaksin Shinawatra – 1,68 miljonit
Yingluck Shinawatra – 1,58 miljonit
Pheu Thai erakond – 82 500

Sinised (Demokraatlik erakond):
Abhisit Vejjajiva (Demokraatide esimees, endine PM) – 1,64 miljonit
Suthep Thaugsupan (Praeguse ülestõusu eestvedaja) – 805 000
Demokraatlik erakond – 128 000

Seega olge lähiajal Taisse reisimisel eriti ettevaatlikud kuna poliitkeerised on garanteeritud vähemalt küünlapäevani.