Jumala käsul valitud parlament

Priit Kallakas

Svaasimaal peetakse täna kohaliku parlamendi Libandla valimisi, kuid svaaside võimalused valimiskastide juures vaba otsus teha on pehmelt öeldes piiratud ja suuremaid muutusi riigis ei ole ette näha.

Pisikest enklaavi, mis on kolm korda väiksem kui Eesti, kuid kus elab 1,2 miljonit inimest, juhib Aafrika viimane absoluutne monarh Mswati kolmas, kellel on riigis täielik võim. Põhiseaduse kohaselt saab kuningas vetostada seadusi, saata esinduskogu laiali, teda ega tema vara ei tohi maksustada, teda ei tohi kohtusse kaevata ega talle ühtegi süüdistust esitada.

Erakondade osalemine valimistel on keelatud ning valimistel võtavad mõõtu üksikkandidaadid, kes on valitud kuningale lojaalsete hõimupealike poolt. Kas jumala käsuna või kuninga isepäise otsusena on suurim opositsiooniliikumine Pudemo, mis tegutseb naaberriigis Lõuna-Aafrika Vabariigis, kuulutatud koguni terroristlikuks organisatsiooniks.

Kuningas nimetab kehtivat ühiskonnakorraldust monarhiliseks demokraatiaks ning oma suunised olevat ta saanud äikesetormi ajal otse jumalalt. Illustreerimaks, et ühiskonnas eksisteerib monarhia kõrval ka demokraatia, on rahvale antud võimalus valida 55 saadikut 65 kohalisest parlamendi alamkojast. Kümme ülejäänud saadikut valib loomulikult troonikandja. Senati kolmekümnest liikmest määrab kuningas kakskümmend ja viimane kolmandik valitakse alamkoja poolt.

Kui Svaasimaa rahval on valikuid ja võimalusi vähe, siis kuningas ise naudib täielikku valikuvabadust ning möödunud nädalal valis monarh endale järjekorras neljateistkümnenda naise, kelleks sai 18 -aastane Sindiswa Dlamini. Kui tulla aga tagasi sisulisema poole peale, siis kuninga poolset naiste väärtustamist, vähemalt näiliselt, kinnitab põhiseaduslik kvoodisüsteem, mille kohaselt peab parlamendi koosseisust olema vähemalt kolmandik naisi. Kui valimistulemused pole vastavad, siis pärast valimisi loodav spetsiaalne valimiskolleegium valib parlamenti piisaval hulgal naisi, et säiliks Svaasimaale sobiv sooline tasakaal (70-30).

Poliitilised vabadused ei ole siiski Svaasimaa suurimaid probleeme. Ehkki kuninga varasid hinnatakse 200 miljonile dollarile, on enklaavi näol tegemist maailma ühe vaesema riigiga, mille elanikest 70 protsenti elab allpool vaesuspiiri ehk peab hakkama saama päevas vähem kui 2 dollariga ja mille rahvastikust kolmandik on nakatunud HIV viirusesse või põevad AIDSi.