Argentina valimised panid tuulelipud Buenos Aireses võbelema

Villu Varjas, Lauri Lippmaa

Valimistele, millel järgmiseks tsükliks tulid pakkumisele pool alamkoja kohtadest (neljaks aastaks) ja kolmandik ülemkojast (kuueks aastaks), läks FpV vastu muuseas õhkõrna lootusega punnitada parlamendis kokku kaks kolmandikku mandaatidest, et sellega saada võimalus muuta põhiseaduse punkti, mis ei luba presidenditoolil üle kahe ametiaja järjest istuda. Ehkki FpV valimiste eel oma toetusega ülemäära kiidelda ei saanud, oldi siiski küllaltki positiivsed, sest 2009. aasta nigelate valimistulemuste taustal oli kaotada vähe.

Absoluutne enamus säilitati napilt küll mõlemas kojas, kuid kahekolmandikulisest enamusest jäädi siiski kaugele (72-kohalises senatis langes kohtade arv 40-le, alamkoja 257 mandaadist saadi 132; kaotus võrreldes eelmise koosseisuga vastavalt kolm ja kaks kohta).

Piprateraks supis oli ka heitluse kaotamine pealinnas presidendi endise kabinetiülema, Tigre linnapea Sergio Massa juhitud Uuendusrinde koalitsiooni (FR) vastu. Analüütikud peavad „Heade tuulte“ linna tänavusi valimistulemusi üheks oluliseks indikaatoriks, mis suure tõenäosusega näitab, kust suunast hakkavad tuuled 2015. aasta presidendivalimistel puhuma.

Raske on öelda, milline neist on olulisim, aga muutujaid võrrandis, miks valimistulemused niimoodi välja kukkusid, on mitu.

Kindlasti mängis oma rolli tõsiasi, et Kirchner oli ootamatu ajulõikuse tõttu sunnitud magusaima aja kampaaniast jääma kõrvaltvaatajaks ning oleks ehk suutnud nii mõnegi riigi majandusseisus pettunud valija ümber veenda. Ka tuli kampaaniameistritel märksa tõsisemalt arvestama hakata ligi 1,2 miljoni 16- ja 17-aastaste noorte huvidega, kes lasti pühapäeval esmakordselt valimiskasti juurde. Valimisealise elanikkonna arvu suurendas seadusemuutus 4,5 protsendi võrra, tõsi küll, nendeks valimisteks registreerus umbes 600 000 noorukit, kelle eelistused ning seega ka mõju valimistulemustele pole seni kajastust leidnud.

Ja viimaks, ehk kaalus nii mõnigi valija võimalust, et presidendivalimiste võitja kannaks viiendat korda järjest Kirchneri nime ning märkis oma sedeli sellest lähtudes. Argentina presidendivalimised peetakse kavakohaselt 2015. aasta oktoobris.