Rahva isa surm paiskab Tai kuningriigi teadmatusse

Priit Kallakas

363px-king_bhumibol_monument
Tai lahkunud kuninga Rama IX monument, Allikas: Wikimedia Commons

Tai kuninga Bhumibol Abdulyadelji eilsel surmal on ettenägematu mõju, mis võib paisata Siiami riigi segadustesse, mida harutatakse lahti veel aastakümneid.

Ehkki kuninga halb tervislik seisund oli teada juba viimased kuus-seitse aastat, tuli tema lahkumine Tai inimestele šokina ja äärmiselt halval hetkel. Taid alates 2014. aasta maist valitsenud sõjaväeline hunta on uue põhiseaduse alusel soovinud korraldada parlamendivalimised järgmise aasta teises pooles.

Kuninga surm tähendab eeldatavasti aastast leinaperioodi, mis võib anda armeele ettekäände valimiste edasi lükkamiseks veelgi kaugemasse tulevikku, ebastabiilsuse vältimiseks võidakse demokraatia ja inimõiguste kraane veelgi tugevamalt kinni keerata.

Tai 88-aastaselt lahkunud kuningas Rama IX oli armastatud ning tõeline „rahva isa“, kelle 5. detsembri sünnipäevapidustusi nimetati Tai kultuuris ka isadepäevaks.

Rama IX suutis lepitada poliitiliselt lõhestunud ühiskonna, kuid paraku ei saa sama öelda uue riigipea, Rama IX ainsa poja Maha Vajiralongkorni kohta. Luksusliku ja elupõletava käitumise ning nipernaadiliku eluviisi poolest tuntud 64-aastane kroonprints on seega põlatud suurema osa tailaste seas. Kagu-Aasia turismimeka elanikud soovisid riigijuhina näha hoopis kadunud kuninga tütart printsess Maha Chakri Sirindhorni ja salamisi loodeti, et Rama IX jõuab oma eluajal määrata oma tütar tulevaseks Tai esimeseks kuningannaks, kuid troonipärimise seadus ei anna õigust naisterahvale võimu üle anda ja see unistus on määratud tailastel purunema.

Ebapopulaarne kuningas vähendab paratamatult ka sõjaväe legitiimsust. Armee on Tais veelgi suurema mõjujõuga kui Türgis enne 2016. aasta suve riigipöörde katset. Alates 1932. aastast, kui Tais on kehtinud konstitutsiooniline monarhia, on sõjavägi korraldanud 11 edukat ning seitse nurjunud võimukukutamist. Armee peamine ülesanne on kuningavõimu kaitsmine ja selle eesmärgiga on rahvale selgitatud ka oma vägivaldseid ja ohvriterohkeid võimupöördeid.

Siiani andis rahva armastus Rama IX vastu sõjaväele legitiimsuse suruda ka veriselt maha poliitilisi kokkupõrkeid ning sekkuda riigijuhtimisse. Uuel kuningal seevastu tailaste ja eriti just vaesemate ning vähemharitumate elanike seas võrreldavat lojaalsuskrediiti ei ole. See tähendab, et tulevaste tänavatele jõudvate poliitlahingute (küsimus ei ole kas, vaid eeskätt millal) mahasurumisel ei saa armee arvestada kuninga rahustava autoriteediga, vaid peab kas oma tegevustest loobuma, jättes riigi poliitiliste tõmbetuulte kütkesse, või siis keerama demokraatiakruvid veelgi tugevamalt kinni, proovides eemaldada vähimgi vaba poliitiline konkurents.

Isikukultus ja Lése Majeste

Rama IX oli iidol keda armastati ja kelle ümber kujunes isikukultus, mis on võrreldav võib-olla Atatürki kultusega Türgis. Kõik kino- ja teatriseansid algasid videolugudega kuninga eluloost, mille vältel oli publik kohustatud seisma. Vastasel korral võis olla üsna kindel karmi karistuse järgnemises. Lése Majeste ehk kuninga ründamise või solvamise paragrahv Tai karistusseadustikus on aktiivses käibes ning iga aasta mõistetakse selle küllaltki subjektiivselt hinnatava reegli vastu eksinud inimesi ka vangi.

Ühe kurioossema juhtumina mõisteti 2015. aasta detsembris 37 aastaks vangi Tai lihttööline, kes väidetavalt solvas kuninga koera. Süüdimõistetu siiski vabanes vanglast poole miljoni bahti ehk umbes 12 500 euro suuruse kautsjoni vastu.