Lõuna-Korea vasakpartei häälepettusskandaal sarnaneb Ojulandi juhtumiga

Loo teeb huvitavaks asjaolu, et paralleele Eesti poliitikas hiljuti aset leidnud niinimetatud Ojulandi skandaaliga on raske jätta tähele panemata.

Nimelt selgus UPP-i sisevalimiste häälte kokkulugemisel, et mullu märtsis, vahetult enne parlamendivalimisi, internetis korraldatud parteivalimiste eelhääletusel oli ühelt IP-aadressilt antud häälte arv massiline. Seepeale esitasid prokurörid süüdistuse valimispettuses ehk teise inimese eest hääletamises 45 parteiliikmele.

Korea 300-liikmelises rahvusassamblees hetkel kuue mandaadiga esindatud UPP-i neli asutajaliiget olid skandaali järel sunnitud tagasi astuma, kuna esialgne parteisisene juurdlus selgitas, et e-valimistel kasutatud valimisplatvormi oli keegi enesele sobivaks tuuninud-modifitseerinud. Tõe huvides olgu märgitud, et „teise inimese eest hääletamist“ kahtlustati ka sedelitega korraldatud valimistel.

Sel nädalal otsustas Souli kohus siiski süüdistatavad õigeks mõista, kuna parteide tegevust reguleeriv ja päris matsakas, 300-leheküljeline parteiseadus ei sätesta, et erakonnasisesed eelvalimised peaksid olema otsesed.

Paralleelselt sisevalimiste „ämbriga“ tabas Korea suuruselt kolmandat parteid hiljuti ka spiooniskandaal, kui julgeolekuteenistused võtsid septembri alguses vahi alla UPP-i parlamendisaadiku Lee Seok-ki, kellele esitati väga karm süüdistus Põhja-Korea kasuks spioneerimises, Korea infrastruktuuri vastu suunatud rünnakute korraldamises ja riigipöördekatse ettevalmistamises.

Loodame siis, et Korea poliitanalüütikud ei hakka meie niinimetatud Ojulandi häälejuhtumi valguses omakorda mingeid spiooniskandaali paralleele tõmbama.