Valimisvaatlus ennustab Suurbritannia jäämist Euroopa Liitu

Valimisvaatlus

Valimisvaatluse politoloogid ootavad neljapäeval peetavalt referendumilt Ühendkuningriigis „EL-i jäämise“ leeri kindlat võitu. Viimased nädalad peegeldavad arvamusküsitlustes tuntavat nihet Euroopa Liitu jäämise suunas ja seda juba uuringutes, mis viidi läbi enne veel kui euroliidu vastane rahvusradikaal mõrvas Tööpartei parlamendiliikme Jo Coxi.

Rahvahääletuse tõenäoliselt positiivsele tulemusele viitab ka äärmiselt suur huvi referendumil osalemise vastu, mis jooksutas 9. juuni viimastel tundidel kokku valijaks registreerimise online-keskkonna. Teisisõnu tähendab see, et valimiskastide juurde jõuavad eeldatavasti ka Euroopa Liitu jäämist pooldavad noorema põlvkonna esindajad, kes on valimistel üldjuhul loiumad osalejad kui vanem generatsioon.

Kolmandaks loodab Valimisvaatlus lihtlabasele inimpsühholoogiale. Võttes arvesse viimaseid olulisi rahvahääletusi Euroopas nagu Kataloonia enesemääramisreferendum või Šotimaa iseseisvusreferendum, siis valijad on eelistanud status quo’d. Eeldame, et ka Ühendkuningriigi referendumil hirmutavad valijaid muutused, mis võivad kaasneda Euroopa Liidust lahkumisega, ning seetõttu hääletatakse kartusest tulenevalt Euroopa Liitu jäämise poolt.

Peaminister David Cameroni avaldust on oodata 24. juunil kell 11 Eesti aja järgi. Kui referendumil saavutab edu euroskeptikute leer, ei ole valitsusjuhil teist võimalust kui tagasi astuda. Samas on levimas üha rohkem jutte, et isegi kui Suurbritannia otsustab rahvahääletusel jääda Euroopa Liitu, võib Cameron kaaluda tagasiastumist. Selle põhjuseks on soov vähendada ühiskonnas ülimalt agressiivse ja polariseeriva referendumikampaaniaga tekkinud lõhet ja proovida liikuda ühtselt edasi.