Tšehhi valimised: stabiilsust poliitmaastikule ei lisandu

Kui mujal Euroopas vajub kommunismi mõiste järjest rohkem aegade hämarusse, siis tšehhid hoiavad mälestusest kangekaelselt kinni – kommunistid (KSCM) saavutasid valimistel kolmanda koha ning kasvatasid oma toetusprotsenti viimaste valimistega võrreldes ligi nelja protsendipunkti võrra hõivates 14,9 protsendilise valijate toetuse.

Viie protsendilise valimiskünnise ületasid veel TOP 09 (12%/26), ODS (7,7%/16), Usvit (6,8%/14), KDU-CSL (6,7%/14). Seega on uues parlamendi alamkojas esindatud seitse parteid, mis on kahe võrra rohkem kui senises esinduskogus.

Kõigist valimiseelsetest lootustest hääbus nende tulemustega kõige kiiremini lootus stabiilsele ja tugevale koalitsioonile. Matemaatiliselt on enamuskoalitsiooniks vaja vähemalt kolme erakonna kohti ja ANO on juba öelnud, et ei näe, et neil sotsiaaldemokraatide programmi osas palju ühist oleks. Kui aga CDDS tõesti valitsuse suudab moodustada on tõenäoline, et esmakordselt peale võimu kaotamist 1989. aastal võib tüüri juures näha jälle askeldamas kommuniste.