Suurbritannia valimised: võimalikud tantsupartnerid

Lauri Lippmaa

Leiboristid on, tõsi küll, välistanud koalitsiooni loomise Šoti Rahvusparteiga (SNP), ent siiski ei põleta sildu vähemametlike kokkulepete suhtes. Samuti on Tööpartei välistanud võimuliitu astumise SNP sõpradega Walesist ehk Plaid Cymruga.

Varemalt on SNP-ga koalitsiooniläbirääkimised välistanud ka konservatiivid, kes ei taha ka UKIP-iga ühe valitsuskatuse all töötada.

Rohelised, Plaid Cymru ja SNP omakorda on välistanud koalitsiooni konservatiividega ja lubanud teha omavahelist koostööd.

Plaid Cymru sooviks sarnaselt SNP-ga erikokkuleppeid leiboristidega. Rohelised on välistanud igasugusesse koalitsiooni mineku, ehkki ICM-i arvamusküsitlus näitas rahva suurimat poolehoidu teoreetilisele koalitsioonivalitsusele, mille moodustaksid just nimelt leiboristid, SNP ja rohelised.

UKIP on öelnud, et nemad toetavad igasugust valitsust, mis paneks Euroopa Liidu liikmesuse küsimuse rahvahääletusele. Samas on ka UKIP välistanud ükskõik millisesse võimuliitu ise astumast. UKIP-i esimees Nigel Farage on väljendanud võimalikku toetust vastutasuks EL-referendumi eest veel sel aastal ka konservatiivide vähemusvalitsusele.

Variante, kes keda toetaks ja kes mida välistaks on mõistagi mitmeid teisigi.

Seevastu meedia spekuleerib tõenäolisemaid kooslusi järgmiselt: leiboristide enamus; leiboristide ja SNP mitteametlik koostöölepe; leiboristide, liberaaldemokraatide ja SNP võimujagamislepe; leiboristide ja liberaaldemokraatide koalitsioon, konservatiivide ja liberaaldemokraatide koalitsioon või konservatiivide enamusvalitsus, millest siiski võtaksid osa mingil kujul kas üks või rohkem väiksemat erakonda (SDLP, rohelised, Plaid Cymru, DUP ja UKIP).

Ning kõige selle juures ei saa unustada ka võimalust, et välja on võimalik kuulutada ka uued, erakorralised valimised.

Ja veel… teoreetiliselt ei ole mõeldamatu ju ka see, ehkki äärmiselt ebatõenäoline, et “suured poisid” proovivad ajutiselt leibu ühte kappi panna. Tuleb tunnistada, et see oleks iseenesest päris huvitav kombinatsioon, eriti kui mõelda samm veelgi kaugemale – milliseks kujuneks tema majesteedi lojaalne opositsioon sellise tähekaardi joonistumise puhul.