Saksamaal sündimas Suur Koalitsioon

Villu Varjas

Valimiste peamine küsimus seisneb uue koalitsiooni koosseisus. CDU eelistuseks oleks võtta pardale Vabad Demokraadid (FPD). Kuid kahepeale annavad küsitlused toetuseks 44-47 protsenti, mis on praktiliselt sama, mis kolmele vasakule kalduval erakonnal kokku. Lisaks on valimiskünnisele väga lähedale jõudnud euroskeptikute partei AfD, mis vähendaks ülejäänute jaoks võidetud kohtade arvu ja seega ka emmale-kummale koalitsioonile võimalust võita vähemalt 50 protsenti kohtadest.

Sellise statistika tuules triivib Saksamaa lähemale uuele Suurele Koalitsioonile. Iseenesest oleks rahva mandaat ju tugevam ja Henning Meyer Guardianist arvab, et tegelikult on Merkeli jaoks mitmed sotsiaaldemokraatide lubadused südamelähedased ja seega poleks nendega koos valitsemisest hullu midagi. Pealegi, alles 2005-2009 tüüriti ju riik koos majanduskriisist välja.

Tõenäosust Suureks Koalitsiooniks suurendab saksa parteide üldine pirtsakus partnerite osas. Peavoolu erakonnad on välistanud koostöö Vasakuga (Die Linke), kel hetkel toetust ca 8 protsendipügalat. FPD (6%) välistab lisaks ka kolmikliidu SPD ja Rohelistega (ca 12%). CDU ja Rohelised on kumbki välistanud koalitsiooni üksteisega. Vaadates toetusi, siis lauale jääbki kaks võimalust.

FPD lootust valitsusse jõuda murendavad veelgi kaks tegurit. Esiteks, alates 1990 on kõik valimiseelsed küsitlused CDU toetust ülehinnanud. 2009 valimistel, näiteks, oli CDU lõpptulemus 7 protsendipunkti madalam ennustatust.

Ja teiseks, piisavalt palju teemasid on veel sambla all hõõgvel, mis Merkelile uhkust ei tee. Üks olulisem neist, mis Eesti meediast pole väga läbi käinud, ja opositsiooni jaoks vast suurima potentsiaaliga, on kõik andmekaitsega seotu. Sakslased on tõenäoliselt kõige tundlikum rahvas Euroopas andmekaitse koha pealt ja nüüd, kus Brüsselis on peale puhkust teemaga jälle tõsisemalt tegelema hakatud, on küllaltki mõeldav, et söed puhutakse jälle lõkkele ka Saksamaal. See oli ka üks neist vähestest teemadest, kus Merkel teledebatis tundus hätta jäävat. Palju sõltub nüüd sellest, kui palju suudavad vastased neid valupunkte ära kasutada.