Põnev heitlus Poola presidendivalimiste teises voorus

Aleksandra Kowalewska, Villu Varjas

Voorude vahele mahtunud kahe nädalase perioodi tähtsündmuseks oli kahe kandidaadi kaks omavahelist debatti rahvustelevisioonis. Esimese debati tegi veel erilisemaks see, et Komorowski jaoks oli tegemist üldse esimese teledebatiga kampaania jooksul. Nimelt ei suvatsenud ta varem debattidel osaleda, viidates kõigile neile kordadele, kui Duda erakond Õigus ja Õiglus (PiS) oli tema kutseid dialoogile ignoreerinud.

Debati ajaks oli Broneki (Bronisławi hellitusnimi) esimese vooru eel näidatud diplomaatilisus kadunud ja Duda vastas seisis tige herilane. Aga ega Dudagi pehmem polnud. Debati teemad sisulisi vastuseid palju ei toonud. Komorowski üritas näidata Dudat selgrootuna, tuues näiteks teemasid, kus too oma seisukohtasid on muutnud ning loomulikult ka tema rolli erakonna esimees Jarosław Kaczyński sülekoerana.

Duda pareeris sarnaste vasturünnakutega, süüdistades Komorowskit omakorda oma seisukohtade muutmises ja öeldes, et kuigi presidendiks saades astus Komorowski Kodanike Platvormi (PO) erakonnast välja, pole see praktikas tema sidet erakonnaga muutnud. Arvestades, et PO pole hetkel oma populaarsuse tipul, pole see presidendile just mugavaim võrdlus.

Lõpptulemus debattide järel peegeldas hästi positsioone enne teist vooru. Vähesed tõid välja kindla võitja, aga pigem anti õhkõrn edu Komorowskile.

Selles seisus, kui tuua paralleel seentekorjamisest, ei jäta kumbki kandidaat ühtegi samblatutti ümber pööramata, et hääli juurde saada. Üks olulisemaid allikaid, ja seda eriti Komorowski jaoks, on meelitada urnide juurde need, kes esimese vooru vahele jätsid. Põhja ja lääne regioonides, mis on traditsiooniliselt POd toetanud, polnud varem kunagi valimisosalus nii madal olnud, kui esimeses voorus.

Teine suur reservuaar on süsteemivastase Paweł Kukize poolt hääletanud 20,5 protsenti poolakatest, keda mõlemad üritavad enda poolele tõmmata. Duda kutsus Kukize toetajaid üles teises voorus teda toetama juba enne esimese vooru toimumist.

Komorowski üllatas kahe vooru vahel, lubades kaaluda Kukize peamise idee, jagada valimisseaduses ringkonnad ühemandaadilisteks, viimist rahvahääletusele, mida toetab ka Duda. Kaval lahendus ametisoleva presidendi poolt, millega teda valimislubaduste ülevõtmises või oma seisukohtade muutmises on keeruline süüdistada.

Kukiz ise aga ei toeta kumbagi. Vaatas debatti ja ütles, et see, mis ta nägi, talle ei meeldinud. Selle kõige taustal võib arvata, et sõltumata kahe kandidaadi püüdlustest jätab suur osa Kukize toetajaid teises voorus üldse valimata.

Vahe kahe kandidaadi toetusnumbrite vahel on väike, aga sellegipoolest võib öelda, et Duda võit oleks üllatus.