Le Peni kardetud pauk jäi avavoorus oodatust lahjemaks

Villu Varjas

Nagu öeldud, kerkis esimese vooru järel liidriks hoopis „Sarko“ juhitud UMP, millele andis oma hääle umbes 32 protsenti valimas käinud hääleõiguslikest kodanikest.

Muide, valimistel kasutati Prantsusmaal teistkordselt silmapaistvat uuendust valimissüsteemis. Nimelt, kui varasemalt toimusid valimised ühemandaadilistes ringkondades, kust läks edasi võitja, siis 2014. aastal ümberkujundatud ringkondades veab ühe kandidaadi asemel nüüd sarnaselt viimastele kantonivalimistele valimisvankrit edasi paarisrakend. Võrdsema soolise tasakaalu nimel peavad paari moodustama mees- ja naiskandidaat.

Pühapäeval, 29. märtsil aset leidvas teises voorus kohtuvad ringkonnas esimeses voorus kaks edukamaks osutunud paarisrakendit ning neile lisaks paarid, kes kogusid vähemalt 12,5 protsenti kõigist registreeritud valijate häältest.

Võrreldes esimese vooruga on muutumisruumi veel piisavalt. Ühest küljest on FN-i toetus koondunud teatud piirkondadesse, samas kui kahel peavooluparteil on toetus ühtlasemalt hajunud. Väljendub see näiteks selles, et umbes 25-protsendise toetuse juures sai FN esikoha 43 departemangus 98-st.

Samal ajal on sõltumata Le Peni püüdlustest nende äärmuspartei kuulsus visa kaduma. See aga tähendab, et duellile minnes on FN-i lootus võitlusest välja kukkunud vastaste toetajaid enda poolele võita tublisti väiksem kui UMP-l või sotsialistidel.