Itaallasi võib oodata uus käik valimisurni juurde

Villu Varjas

Lühidalt, pärast Berlusconi (Vabaduse Rahvas – Popolo di Libertà) lõplikku süüdimõistmist algas paanika tema parteikaaslaste hulgas, kes üritasid leida „tagauksi“ tema päästmiseks. Muu hulgas kutsuti üles isegi riigipöördele. Läinud neljapäeval hakkasid PdL-i saadikud allkirju koguma, et juhul kui Berlusconi sel reedel parlamendist välja heidetaks, astuksid signeerinud sealt ka ise välja.

Seepeale vihastas peaminister Enrico Letta (Demokraatlik Partei – Partito Democratico) ja ütles, et edasi minnakse kas üksmeelselt nõustudes olulistes otsustes, nagu käibemaksu tõus, või ei minda üldse edasi; vastuse saavad pooled anda usaldushääletusel kolmapäeval. Õhus rippuvale ultimaatumile vastas Berlusconi viie oma ministri valitsusest tagasi kutsumise käiguga.

Esmaspäeval PdL-i fraktsioonidega kohtunud Berlusconi teatas, et valitsuseksperiment Lettaga on läbi, sest kuidas suudaksid itaallased mõista nende valitsusse jäämist, kui saadikud samal ajal parlamendist lahkuvad.

Sellegipoolest lubas Berlusconi, et enne täidetakse oma kohust ja aidatakse teatud seadusemuudatused rahanduses, sealhulgas ka käibemaksu tõstmine, ellu viia.

Kuid kui Berlusconi oma lubaduse täidab, tähendab see tõenäoliselt uusi valimisi. Demokraatlikule Parteile muid tõsiseltvõetavaid lahendusi koalitsiooni moodustamiseks pole, nende suurimaks takistuseks on kohtade tasakaal ülemkojas.
Samal ajal aga on Letta öelnud selgelt välja, et valimisseadust muutmata valimistele vastu minna ei saa, kuna praegune valimisseadus Porcellum (vt. Valimisvaatlus, 6. august) ei taga võitjale enamust ülemkojas.

Valimisseaduse muutmine on omaette ooper, mille ümber käib tubli mudaloopimine. Seda ka esmaspäeval kui Letta ja 5 Tärni Liikumise (Movimento 5 Stelle) vaimne isa Beppe Grillo süüdistasid teineteist silmakirjalikkuses ja selles, kuidas üks või teine praegusest valimiskorrast võidab.

Hetkel on kolmapäevale planeeritud usaldushääletus, reedel hääletab ülemkoda Berlusconi väljaviskamise üle. Itaalia poliitika tormilisust arvestades on aega ilmamuutusteks veel küllaga.