Grusiinide esimesed kaheringilised valimised

Mariam Asanishvili*, Villu Varjas

Õhkkond

Kui võtta valimiste olulisuse mõõdupuuks kampaaniaplakatite arvu, nõuab Gruusias demonstreeritust edasi minek juba parajal hulgal kujutlusvõimet. Suurem osa plankudest oli korralikult tapeeditud ning valimispostrite kujulised kaunistused olid peale kleebitud ka aegunäinud kalluritele.

Tänavapilt Tbilisist. Autor: Villu Varjas
Tänavapilt Tbilisist. Autor: Villu Varjas

Veidike oli postrikampaaniast säästetud kõrgemal asuvaid mägikülasid, kuid päris ilma ei jäetud ka neid.

Üldiselt, võib öelda, oli valimisprotsess ise rahulik ja läbipaistev. Sõltumata muudatustest valimisseaduses ja valijate identifitseerimisel – valijate nimekirjadele olid lisatud kõigi valijate pildid – olid valimisametnikud oma ülesannete kõrgusel ja viisid oma ülesanded korralikult ellu.

Muutused valimisseaduses

Nagu öeldud, olid valimised märgilise tähtsusega, ning seda peamiselt oluliste valimisseaduse paranduste tõttu. Esmakordselt valisid 12 linna, sealhulgas pealinn Tbilisi, omale läbi otsevalimiste linnapead ja gamgebelid ehk munitsipaalpiirkondade juhid.

Oluliseks muutuseks oli ka lävendi tõstmine saamaks esimeses voorus valitud. Varasema 30 protsendi asemel oli nüüd tarvis valituks saamiseks 50-protsendiline toetus.

Samal ajal alandati lävendit erakondadele viielt protsendilt neljale osalemaks kohalike omavalitsuste kohtade jaotamisel.

Tulemused

Tänu juhipositsioonide lävendi tõstimisele sai esialgsete tulemuste põhjal 12st linnast linnapea endale vaid neli. Ülejäänud linnades peetakse valimiste teine ring juuli lõpus, kus omavahel astuvad võistlusesse esimese vooru kaks parimat kandidaati.

Kohalikes omavalitsustes olid eelistused gamgebelide valimisel märksa selgemad ning juuli lõpus seatakse urnid teiseks ringiks püsti vaid 11 omavalitsuses 59st.

Muide, seegi on grusiinide jaoks uus kogemus. Iseseisvumise taastamise järel pole ühtedelgi valimistel seni teist ringi peetud.

* – Mariam osales valimistel International Republican Institute’i vaatlejana.