Baierimaa valimised tekitasid rohkem küsimusi kui andsid vastuseid

Villu Varjas

Kõige olulisem neist on koalitsioonipartneri Vabade Demokraatide (FDP) positsioon, kellega Merkel ühes paadis jätkata sooviks. Valimisküsitluste järgi lonkab FDP tugevalt mõlemat jalga ja Baieri valimised, kus saadi vaid 3% häältest, vaid kinnitab partei närust seisu.

FDP nigelate tulemuste valguses on jätkuvalt oluline, mida suudab pühapäeval euroskeptiline AfD, mis viimaste küsitluste järgi tiksub ikka täpselt valimiskünnise all? Hetkel puuduvad ka muud vahendid nende toetuse hindamiseks, sest Baieri valimistel erakond ei osalenud.

Ja küsimus, mille analüüsimise juures võib päris mitu bratwursti ära süüa – keda viimatised valimistulemused tulevaks nädalavahetuseks rohkem mobiliseerivad? Kas on õigus Kölni Ülikooli politoloogil Thomas Jägeril, kes arvab, et võitjaefekt kannustab veelgi enam CDU toetajaid urnide juurde minema (15.09, Reuters)? Või on õigus neil, kes näevad, et CDU edu oli tauriinilaksuks Sotsiaaldemokraatide valijatele? Baierimaal sai SPD küll teise koha (21%), aga oma viimatist tulemust siiski parandati. Või sunnib see hoopis Vabasid Demokraate viimast ponnistust tegema ja näitama, et veel ei ole tegemist väljasuremisohus oleva liigiga?