2015 – Peavooluvastaste parteide võimalus särada (kokkuvõte)

Valimisvaatlus

Eestist leiavad märkimist EKRE ja Iseseisvuspartei, aga nenditakse, et lävendist jäävad mõlemad tõenäoliselt kaugele.

Prantsuse kohalikud valimised märtsis on testiks, et näha, mida suudab paremäärmuslik Rahvarinne (Front National) Hollande’i ja Sarkozy vastu.

Timo Soini juhitud Põlissoomlased on võrreldes eelmiste valimistega oma võlus kaotanud, mis peegeldub umbes 5-6 protsendipunktises toetuse languses ja pigem võidab valitsuse toetuse langusest Keskerakond.

Ühendkuningriikides on tuule purjedesse saanud euroskeptiline Iseseisvuspartei. Europarlamendi valimistel näidatud tulemus oli piisav tormihoiatus, mis on sundinud ka peaminister Cameroni tuntavalt oma positsioone Euroopa Liidu ja enda riigi tuleviku suhtes muutma.

Sarnaselt on ka Taani sotsiaaldemokraatliku võimupartei seis hapu ning peamise konkurendina nähakse Taani Rahvaparteid.

Portugal oli üks neist riikidest, mis pidi paluma majanduslikku abi kriisist välja tulekuks ning kasinus saab olema ka nende valimiste üks peateemasid. Lisaks on sealmail valitsuse toetust aidanud alla viia ka valitsusliikmete korruptsiooniskandaalid.

Poolas valitakse käesoleval aastal nii parlamenti kui presidenti ja oma positsiooni on tugevalt parandanud Jaroslaw Kaczynski juhitud konservatiive Seaduse ja Õigluse partei, kes 2000 keskel võimul olles polnud Brüsseliga just parimates suhetes.

Sarnaselt Portugalile on kasinusmeetmed peateemaks ka Hispaanias, mille senini traditsiooniliselt Rahvapartei ja sotsialistide domineeritud parteimaastikul on peadpööritavatesse kõrgustesse tõusnud vähem kui aasta tagasi loodud Podemos, mis kasutab rõõmuga ära ka oma eristumist olulisematest parteidest, kellel kõigil kolistab korruptsiooniluukere kapis.

Kui Hollandi 2015 peetavatel kohalikel valimistel valitsust toetavad parteid põruvad, võib see viia enneaegsete alamkoja valimisteni, sest kohalikud valimised mõjutavad ülemkoja koosseisu. Segane? On küll, aga oluline on, et kui tõepoolest jõutakse alamkoja valimisteni, võidab sellest tõenäoliselt EL-vastase Geert Wildersi partei.