Augustikuu valimised: USA, Zambia, Tai, Lõuna-Aafrika Vabariik, Gabon ja São Tomé ja Príncipe

Valimisvaatlus

Rio olümpiakuul toimus sportlikku, suurel osal juhtudel küll mitte spordimehelikku madistamist ka mujal maailmas. USA presidendivalimisteni on jäänud napilt üle kahe kuu ja augustikuu põhjal on kahe suurema partei kandidaatide suurimaks rivaaliks isik, keda nad näevad peeglisse vaadates. Tai referendum tsementeeris uute volitustega sõjaväe võimu, aga demonstreeris ka selgelt lõhesid ühiskonnas. Lõuna-Aafrika Vabariigi kohalikud valimised andsid märku valitsuspartei Aafrika Kongressi murenevast võimust ja presidendivalimised Zambias, São Tomél ja Príncipel ning Gabonis möödusid rahutult.

USA presidendivalimistel heideti soojendusdress ült

Soojendusdressi viskasid maha USA presidendikandidaadid, kes valmistuvad viimaseks ponnistuseks. Peamisi märke sellest on, et augustis, kaks kuud demokraadist Hillary Clintonist hiljem, lasti eetrisse ka vabariiklaste kandidaadi Donald Trumpi esimene üldvalimistele suunatud telereklaam. Mõlemal kandidaadil tuli augustis lisaks tuuritamisele tegemist teha aga ka sootuks ebamugavamate teemadega.

Clintoni kampaaniameeskonna kaugelt suurim murelaps on skandaal seoses tema isikliku meiliserveri kasutamisega töökirjade saatmiseks ajal, mil ta oli välisminister. Peaprokuröri juuli alguse otsus jätta Clintonile süüdistus esitamata päästis küll halvimast, aga teemat vaiba alla pühkida samas ka ei õnnestunud. Otse vastupidi. Sarnaselt maastikupõlenguga, kargab juba kustununa näiva sambla alt jälle mingi nende va kirjadega seotud skandaal uue leegina päevavalgele. USA välisministeeriumi sisejuurdlus kestab, ent valimispäev läheneb üha vabariiklaste surve taustal avalikustada rohkem infot uurimise kohta.

Igal juhul on emailid üks suurematest probleemidest, millega Clintoni kampaaniameeskond maadlema peab. Lisaks Clintoni erameiliserverit puudutavale, langesid vene häkkerite rünnaku alla paljude demokraatide meilikontod. Keegi ei tea täpselt kahjude ulatust, aga iga valimistele lähemale jõudva päevaga suureneb võimalus, et kuskilt ilmub päevavalgele mõni järjekordne pikantne, demokraate kahjustav erakiri.

Trumpil on aga murelapsi rohkem, suurem osa neist, muide, tema enese tekitatud. August algas vabariiklaste tippnimede pahameelega, kui Trump keeldus toetamast tema suhtes tihti kriitilist esindajatekoja spiikrit Paul Ryanit vabariiklaste eelvalimistel. Trump murdus kolmandal päeval, lugedes paberilt maha toetusavalduse Ryanile.

Trumpi üks paljudest sõnavõttudest pälvis samas tähelepanu sellega, et suur osa valimiste vaatlejaid, ja eriti Clintoni toetajaid, luges sellest välja üleskutset vägivallale, juhuks kui Clinton peaks soovima muuta põhiseaduse teist parandusettepanekut ehk püüaks piirata tulirelvadega seotud õigusi.

Uue arenguna on Trump võtnud sihikule mustanahaliste valijate toetuse. Michiganis edastas ta neile lihtsa sõnumi: “Mida on teil kaotada? Te elate vaesuses. Teie koolid on halvad. Teil pole tööd.”  Paljudes võimalikes valijates on sellise pildi kirjeldamine pigem vastumeelsust tekitanud, aga teisalt jälle on Trumpil selles valijaskonnas toetuse kaotamine üpris keeruline, sest mustanahaliste hulgas on isegi statistilist viga arvesse võttes tema toetus sõna otseses mõttes olematu.

Pärast mõlema partei konventsioone juulis leidis Trump oma toetuse ühel hetkel vabalangusest, ent augusti lõpuks on seis jälle tasakaalustunud. Sellele vaatamata hindab USA staarstatistiku Nate Silveri portaal, et Clinton juhib Trumpi ees viie kuni seitsme protsendipunktise eduga ning et tõenäosus tema saamisest presidendiks on 71 kuni 86 protsenti.

Trumpi presidendiks saamise väljavaadete kahanemine augusti keskel andis meediale aluse spekulatsioonideks suurärimehe tagavaraplaanist ehitada kampaaniaga rajatud vundamendile uus meediaettevõte. Poliitilisel spektrumil isegi äärmuslikust Fox Newsist konservatiivsema meediumi loomiseks on kõik tingimused tegelikult olemas. Küsimus on ainult, kas Trumpil jätkub selleks püsivust.

 

Verega määritud valimised Zambias

Presidentaalse riigikorraga Zambias peeti 11. augustil presidendi- ja parlamendivalimisi. Riigijuhiks pürgis üheksa kandidaati, kuid tõsiseltvõetavaid pretendente oli nende seas vaid kaks – ametisolev 59-aastane riigipea Edgar Lungu ja temast viis aastat noorem opositsioonijuht Hakainde Hichilema.

Staadionitäis rahvast on kogunenud president Edward Lungu ametissepühitsemisele 2015 aasta jaanuaris. (Foto: Adam Ojdahl, Wikimedia Commons)
Edward Lungu eelmine ametissepühitsemine 2015 aasta jaanuaris (Foto: Adam Ojdahl, Wikimedia Commons)

Maailma ühes kiiremini kasvava rahvastikuga riigis, milles elab umbes 16,5 miljonit inimest, registreeris end valijaks 6,7 miljonit inimest. Neist jõudis valimiskastide juurde 56,5 protsenti ehk ligi 3,8 miljonit zambialast.

Tasavägises heitluses saavutas valimisvõidu senine president Lungu, kelle poolt hääletas 1,86 miljonit valijat. Pearivaal Hichilema pidi juba teistel järjestikustel riigipeavalimistel leppima napi kaotusega. Hichilemat toetas 1,76 miljonit zambialast, mis tähendab, et kahte favoriiti jäi lahutama vaid 2,6-protsendipunktine valijate tahe.

Mullu jaanuaris, pärast eelmise presidendi Michael Sata surma, peetud erakorralistel valimistel tuli Hichilemal veelgi mõrum kaotusekibedus alla neelata. Pooleteise aasta eest oli kahe esikandidaadi vahe vaid 1,5 protsendipunkti.

Parlamendivalimistel saavutas Zambias samuti edu Lungu erakond Rahvuslik Rinne. Viis aastat võimul olnud Rahvusliku Rinde erakond saavutas oma 15-aastases ajaloos esmakordselt 156-kohalises parlamendis absoluutse enamuse ehk 80 kohta. Valimistel jäi teiseks Hichilema juhitud Rahvusliku Arengu Ühtsuspartei.

Valimisi varjutasid pearivaalide toetajate verised kokkupõrked nii enne kui ka pärast valimispäeva ning võimude sihilik opositsioonipartei kampaaniaürituste korraldamise takistamine. Opositsioon süüdistas võimuparteid ja valimiskomisjoni pettuste korraldamises ning taotles riigikohtult valimistulemuste tühistamist. Riigikohus pole oma otsust veel teatavaks teinud, mistõttu viibib ka Lungu ametissenimetamise tseremoonia.

 

Tai

Tais peeti samuti 7. augustil oluline põhiseadusreferendum, millel valijad said otsustada, kas aktsepteerida sõjaväehunta koostatud põhiseadusprojekt. Osalus jäi referendumil suhteliselt tagasihoidlikuks – oma hääle laskis valimiskasti kõigest 58 protsenti hääleõiguslikest kodanikest. Peamiselt linlaste häälte toel, kiideti uus põhiseadus siiski heaks: poolt hääletas 58, vastu 42 protsenti hääleõiguslikest kodanikest.

Uus põhiseadus sisuliselt tsementeerib sõjaväe võimu, sest nüüdsest nimetab parlamendi teise koja, senati, kõik 250 liiget sõjavägi. Samuti kuulub senatisse ex officio ka kuus armee kõrgemat juhti. Senati ülesanne on jälgida, et valitsus ei kalduks „reformiteekonnalt“ kõrvale, ka annab põhiseadus senatile õiguse nimetada ametisse peaminister, kui parlamendihääletus lõppeb ummikseisuga. Sellisel juhul tuleb senatil veenda vaid neljandikku alamkoja liikmetest, et nad toetaksid senati pakutud kandidaati.

Rahvahääletuse tulemus näitab, et Tai ühiskond on jätkuvalt lõhestunud. Ühel pool seisavad maaelanike palavalt armastatud populistist ekspeaministri ja nüüdseks riigist pagendatud Thaksin Shinawatra toetajad, kes olid uue põhiseaduse vastu, ning vastaspoolele thaksinistide poliitilisi suundi vastustavad pealinna ning suuremate linnade elanikud.

 

Lõuna-Aafrika Vabariik

Lõuna-Aafrika Vabariigi kohalikest valimistest on siinkohal mõtet juttu teha eelkõige seetõttu, et alates apartheidi lagunemisest 20 aastat tagasi, näib valitseva Aafrika Kongressi partei võim alles esmakordselt kõikuvat. Asi polegi niivõrd faktis, et president Jacob Zuma juhitav Kongressipartei kogus kõigi aegade väiksema häältesaagi vabadel valimistel (54 protsenti), kuivõrd tõsiasjas, et Kongressiparteile on tekkinud tugev alternatiiv Demokraatliku Alliansi ja vasakpopulistliku Majandusliku Vabadusvõitlejate erakonna näol.

Kaplinnas on posti külge kinnitatud kolm Lõuna-Aafrika Vabariigi kohalike valimiste posterit (Foto: Bl1zz4rd-editor, Wikimedia Commons)
Lõuna-Aafrika Vabariigi kohalike valimiste posterid Kaplinnas (Foto: Bl1zz4rd-editor, Wikimedia Commons)

Demokraatlik Allianss on suutnud eemalduda Kongressipartei külgekleebitud nn „valgete“ partei sildist, millele on kaasa aidanud ka mustanahalise Mmusi Maimane valimine partei etteotsa. Vabadusvõitlejate populaarsus toetub paljuski karismaatiliselt häälekale juhile Julius Malemale, kes kunagi heideti süüdistustega korruptsioonis Kongressiparteist välja (olulisim põhjus oli siiski vastuastumine Zumale ja tema toetajate tiivale).

Kongressipartei monopoli lagunemises on siiski eelkõige süüdi partei ja selle juhi ümber koondunud seltskond ise. Korruptiivse, nepotistliku ja majanduslikult saamatu valitsemise tõttu ei ole Kongressipartei neljas suuremas linnas (Johannesburg, Ekurhuleni, Tshwane, Nelson Mandela Bay) enam monopoolset võimu kohalikul tasandil ning valitsemiseks tuleb otsida teiste parteide või munitsipaalsaadikute tuge, mis patronaažil põhinevat süsteemi üha tugevamalt kõigutab.

 

Gabon

Gabonis 28. augustil peetud presidendivalimiste tulemus ei ole veel selgunud. Mõlemad peamised kandidaadid – president Ali Bongo Ondimba ja endine diplomaat Jean Ping – on valimiste järel kuulutanud end valimiste võitjaks ning heitnud vastaspoolele ette valimispettust.

Gaboni president valitakse ametisse seitsmeks aastaks otsestel valimistel ühes voorus lihthäälteenamusega. Rahvaarvult napilt Eestist suurema Gaboni istuv president Ondimba on endise kauase riigijuhi poeg, tema isa oli surres maailma kõige pikaaegsem riigijuht (välja arvatud muidugi kroonitud pead).

Tänu naftavarudele on Gabon üks rikkamaid Aafrika riike, kuid langenud naftahinnad on riigis tekitanud majanduslikke pingeid ja sundinud riiki kärpima oluliselt riigieelarvet. See aga on omakorda vähendanud ka rahva poolehoidu valitsevale presidendile.

 

São Tomé ja Príncipe

Lääne-Aafrikas Guinea lahes peamiselt kahel suurel saarel, São Tomél ja Príncipel, elavad portugalikeelsed elanikud valisid 7. augustil otsevalimiste teises voorus endale uueks presidendiks Evaristo do Espírito Santo Carvalho. Carvalho kogus 82 protsenti häältest.

Tema peamine vastaskandidaat, 2011. aastal presidendiks valitud sotsiaaldemokraat Manuel Pinto da Costa, otsustas valimiste teist vooru boikoteerida, viidates avavoorus korraldatud valimispettusele.

Presidendivalimisi saatsidki mitmesugused skandaalid. Nii näiteks õnnestus esialgsetel andmetel Carvalhol valituks osutumiseks vajalik häältehulk (absoluutne enamus hääletanutest) kokku saada juba 17. juulil peetud esimeses voorus, kuid valimiskomisjon tühistas esialgsed tulemused, kuna mitmed diasporaavalijate hääled ei läinud lugemisele.

1 Comment on Augustikuu valimised: USA, Zambia, Tai, Lõuna-Aafrika Vabariik, Gabon ja São Tomé ja Príncipe

 1. 4 Pet dog Food intake Resources You should
  There are some things that individuals look at pooch eating habits that could perhaps or simply definitely isn’t right. In spite of, weight loss program is a vital section of the health and survival on the dog, accordingly it’s something which could be taken seriously.В  Creating healthy eating traits with his dogs may help them all stay more time and even secure standard of living. Getting a wide variety of well-balanced dishes is often a means to be sure that your pup is receiving various foodstuffs. Right from healthy foods to prevent towards foodstuffs to provide, listed here are several four-legged friend diet program realities you should state.
  Gluten coupled with Dairy
  Like a few people, several pets will be understanding of gluten. There may be these to maintain redness for their colon, an incredibly frustrating aspect for the four-legged friend combined with owner. This isn’t a standard break outs, so it will be not possible that your chosen furry friend might have this. Remember, then again, which the family pet is likely to be gluten intolerant and remain eager to adjust. When it comes to gluten, a lot of canines are lactose intolerant, which assist these items gassy. While many canine animals usually aren’t lactose-intolerant, they also basically feed on dairy once in a while. Some kinds of cheese is very easier for most dogs that will approach, however , dairy milk can be tough even for canine animals the aren’t lactose intolerant to help take in. Ice cream is really the most a problem dairy food as the blend need to seem dog-friendly.
  Organic Products
  Organic products and solutions make use of being the pet owner conscious what you’re providing for your four-legged friend and therefore the process that entered making ready the following. There can be lesser various chemicals, if any, related to non-chemical objects. Because there is an escalating consideration that will harsh chemicals as well as genetically become different snacks would probably switch the family genes of which taking them all, working with organic products is the reliable way to go. Various suggest highly utilizing apple cider vinegar to scrub produce this is not organic.
  The focus organically produced is as well converted to a pills that you like offer your dog. The fewer preservatives consumed, a good number of mention, the higher quality. Plenty of remedies such as Canna-Pet, consist of natural ingredients love CBD and help together with problems. The installation of herbal materials open for contrast to your normal pain relievers that are available.
  Portions and therefore Treats
  When discussing giving pups considers, individuals don’t preferably need that many, very utilized occasionally. Nibbles needs to be a reward, not an supposed a part of the morning. Relating to servings, provide your animal what exactly he will need to eat. Assuming you have issues of your dog’s load request a veterinarian and also can assist you to come up with a conceive to lessen or possibly increase your dog’s food. Maintaining restricted not to mention firm a piece are certainly whenever you are keeping a good solid dog’s extra fat. In the end, you will find several times during the day which were healthier pertaining to providing for your furry friend. Days let them have time for them to perform the meal absent, while night times please do not.
  Dogs maintain digestion areas that are completely different than those of an human being. When they could take in things that man will be able to, there is something the fact that they cannot. Most dogs along with folks end up with allergy symptoms and even deal with transformed goodies; they could outcome u . s . within an identical possibilities.

  http://www.leichtbauschrauben.de/app/pro174/jobs/full-time/why-kids-love-weight-lifting-belt-amazon-18381.htm

Kommenteeri

Sinu e-posti aadressi ei avaldata.


*