Kümme olulist küsimust, mida täna õhtul jälgida

 • Kümne kuuga uus Savisaar? Kui Mihhail Kõlvart toob Keskerakonnale Lasnamäelt koju vähemalt 25 000 häält, siis on erakond suutnud kümne kuuga luua uue Savisaare – vähemalt häälesaagi mõttes. See võib tähendada seda, et Savisaare isiku fenomen võis suuresti olla üles puhutud ja Lasnamäe venekeelsetele valijatele ei olnud tähtis mitte niivõrd Savisaare isik, vaid Keskerakonna võimul olek ja nende poliitika.
 • Savisaare ja Tegusa Tallinna valimisliidul on valimiseelsete küsitlustega kõige suurem potentsiaal tulemuse parandamiseks kuna nende valijad on internetipõhistele küsitlustele kõige raskemini kättesaadavad.
 • Üle-riigiliselt EKRE tulemus. EKREle on need valimised ülimalt oluliseks lakmustestiks kuna need indikeerivad EKRE pingi sügavust ja potentsiaali 18 kuu pärast toimuvatel riigikogu valimistel. Siiani on EKRE kõrge toetus tuginenud ühe käe sõrmedel loetavate liidrite väljapaistvale tegevusele, kuid KOV valimised on väljaspool suuremaid linnasid eelkõige isikuvalimised. Kui EKRE teeb üle-riiklikult hea tulemuse, siis see annab kõikidele konkurentidele väga tugeva hoiatussignaali riigikogu valimisteks.Kui üleriiklikult jääb EKRE tulemus kesiseks, siis neile väga suurt edu 2018. aasta märtsis veel ennustada ei saa.
 • IRLi tulemus. IRL tegi vähemalt Tallinnas ja Tartus vägagi arvestatava tänavakampaania ja olid meedias nähtaval, mis kindlasti avaldas partei tulemusele positiivset mõju. IRLile on korraliku tulemuse tegemine eluline küsimus, mis võib mõjutada ka valitsuse tervist ja püsimist.
 • Reformierakonna vana kaardiväe tulemus. Vähemalt Tallinnas panustas Reformierakond vanale kaardiväele (Michal, Paet, Ligi, Pentus-Rosimannus, Taavi Rõivas, Arto Aas) ega toonud valimisvõitlusesse uusi tuntud nägusid. Reformierakonna esinumbrid ei ole küll vanuseliselt konkurentidega võrreldes eakamad, kuid on üle valimiskarussellides keerlemise kogemuse poolest. Vana kaardiväe tulemusi tuleks jälgida isikute põhiselt ning vaadata varasemate valimistega võrreldes nende enda isiklike häältesaakide trendi.
 • Kas Vakrale fookustatud kampaania aitab sotsidel ka väljaspool Tallinnat edu saavutada? Ja kuidas mõjutas EKREle vastandumine sotsiaaldemokraatide valimisedu väiksemates omavalitsustes?
 • Noorte (16-17. aastaste) valimisaktiivsus.  See ei selgu veel täna ega ole küll üleriiklikult valimistulemust mõjutav tegur kuna uusi 16-17. aastaseid valijaid on vaid ca 24 00, kuid noorte osalusprotsent näitab, kas valimisea langetamine oli õigustatud või mitte. Eestis on alates 2009. aastast peetud noorte varivalimisi ja loodan, et see on natukene aidanud kaasa sellele, et kõige nooremate valimisaktiivsus tuleks samaväärne ülejäänud valijatega.
 • Kell 20.00 laekuvad tulemused näitavad tõenäoliselt Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide maksimaalse valimistulemuse, mis hakkab jaoskondadest tulevate häältega vaikselt, kuid järjekindlalt langema ning seda eriti Tallinnas.
 • Valimisaktiivsus liidetavates omavalitsustes. Milline on haldusreformi mõju valimisaktiivsusele? Kas tihenenud konkurents volikogu kohale mobiliseerib liidetud omavalitsustes valijaid.
 • Kümme duellli mida jälgida:
  1. Edgar Savisaar ja Mihhail Kõlvart Lasnamäel
  2. Urmas Paet ja Rainer Vakra Nõmmel
  3. Toomas Kivimägi ja Kadri Simson Pärnus
  4. Jevgeni Ossinovski ja Mihhail Korb Tallinna Kesklinnas
  5. Martin Helme ja Hanno Pevkur Mustamäel
  6. Aadu Must ja Marju Lauristin Tartus
  7. Valimisliit HARI (Sukles) ja Reformierakond Haapsalus
  8. Siret Kotka-Repinski ja Rannar Vassiljev Rakveres
  9. Jaak Madisson ja Helmen Kütt Viljandis
  10. Yana Toom ja Raimond Kaljulaid Põhja-Tallinnas